PrześladowaniaZe świata

Turkmenistan: Sytuacja chrześcijan zaostrza się

TurkmenistanAutokratyczny reżim prezydenta Turkmenistanu przybiera na sile , co zwiększa ucisk wobec chrześcijan, informuje partner międzywyznaniowego dzieła Open Doors. Według wierzących posiadanie chrześcijańskiej literatury, płyt CD i DVD z chrześcijańską muzyką czy materiałów szkoleniowych może prowadzić w tym silnie odizolowanym kraju do wielu problemów, a nawet aresztowania. Pastorzy i liderzy są obserwowani i grozi im więzienie. Poszczególne wspólnoty nie zgromadzają się już publicznie, jedynie nocą w tajemnych miejscach.

Około 90 procent społeczeństwa to wyznawcy islamu sunnickiego. Oprócz rosyjskiego prawosławia w Turkmenistanie istnieją również kościoły katolickie i protestanckie, żyją także chrześcijanie pochodzenia muzułmańskiego.

Chrześcijańscy przywódcy są inwigilowani całą dobę i proszą o modlitwy

Pracownicy turkmeńskiej służby bezpieczeństwa SNB skontaktowali się w maju z nauczycielką Khadisha Apa*, która należy do jednej z podziemnych wspólnot. Domagano się od kobiety, by udzieliła informacji na temat członków kościoła oraz innych protestantów w kraju. Khadisha odmówiła, mówiąc, że nie posiada wymaganych od nich informacji. Służba SNB będzie nadal obserwować 45-latkę.

Pastor Zaurbek* kieruje protestancką wspólnotą. Z powodu swojej chrześcijańskiej działalności jest obserwowany na każdym kroku. Policja wie ponadto, że brat pastora żyje w Europie i pracuje w chrześcijańskiej stacji telewizyjnej. Podobnie jak inni liderzy chrześcijańscy, pastor poprosił w maju o modlitwę.

Również pastor Nurjamal* mówił w maju, że jest pod stałym nadzorem. W marcu bieżącego roku oskarżono go o rozprowadzanie tekstów chrześcijańskich i ukarano grzywną w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia, po tym jak u jego przyjaciela znaleziona została Biblia i Nowy Testament.

Zwiększenie restrykcji w związku z kultem jednostki

Już poprzednik obecnego prezydenta pielęgnował silny kult jednostki. Prezydent Berdimuhamedo kontynuuje tę drogę. 25 maja 2015 roku w stolicy kraju Aszchabadzie wzniesiono na jego cześć 21-metrowy pomnik z białego marmuru. Na szczycie widnieje pokryta złotem podobizna prezydenta na koniu z gołębiem pokoju w dłoni. Zgromadzeni podczas uroczystości krzyczeli „Chwała Arkadagowi!” (turkmeńska nazwa opiekuna lub patrona – oficjalny tytuł prezydenta). Chrześcijanie z Turkmenistanu nie doświadczają jednak od niego pokoju. Kraj znajduje się na 20 miejscu wśród państw o największym prześladowaniu chrześcijan.

Przy współpracy z miejscowymi kościołami i chrześcijanami Open Doors wspiera wspólnoty poprzez szkolenia dla dzieci, kobiet oraz liderów, organizuje także projekty samopomocowe.
*Imiona zmienione ze względów bezpieczeństwa

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan w Turkmenistanie

Prosimy, módlcie się o mądrość dla oblężonych pastorów i liderów.
Módlmy się o ochronę dla społeczności, które spotykają się w tajemnicy, żeby móc wzrastać w wierze.
Módlmy się za chrześcijan pochodzenia muzułmańskiego, którzy są bardzo zagrożeni i prześladowani w wielu przypadkach przez własne rodziny.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.