RóżneZe świata

Starożytny tekst na Kamieniu Moabickim odnosi się do króla Dawida

Kamień Moabitów
Stwierdzono, że Kamień Moabitów odnosi się do biblijnego króla Dawida.

Badacze z paryskiego Luwru potwierdzili, że tekst na umieszczonym obecnie na wystawie starożytnym kamieniu, tzw. Kamieniu Moabickim, znanym też jako Stela Meszy, odnosi się do biblijnego króla Dawida.

Kamień Moabicki, datowany na 840 rok przed Chrystusem, znaleziono we fragmentach w 1868 roku na obszarze Moabu w Jordanii, około 25 kilometrów na wschód od Morza Martwego.

W 1869 roku kamień doznał dalszych uszkodzeń, wcześniej jednak archeolodzy zrobili odbitkę tekstu z masy papierowej (papier mache). Tekst w starożytnym języku moabickim (przy pomocy alfabetu paleohebrajskiego – przyp. tłum.) opisuje wydarzenia ze starotestamentowej 2 Księgi Królewskiej.

Treść na Steli Meszy obejmuje pojęcia „domu Dawida” i „ołtarza Dawida”, chociaż dokładne tłumaczenie tekstu utrudniły zniszczenia powierzchni kamienia.

Dzięki użyciu nowszej technologii, w tym zaawansowanych technik fotografii cyfrowej, badacze zweryfikowali, że tekst rzeczywiście odnosi się do biblijnego króla Dawida.

Kamień Moabicki mierzy około 1 metra wysokości i 0,6 metra szerokości, i został wyciosany z czarnego bazaltu. Opisuje czyny moabickiego króla Meszy, w tym jego bitwy terytorialne przeciwko Judzie, Izraelowi i Edomowi.

Tekst mówiący o domu Dawida to zaledwie pięć liter, BTDWD, które w języku hebrajskim oznaczają „dom” (BT) i „Dawid” (DWD).

Treść całego tekstu odnosi się do biblijnych wydarzeń z trzeciego rozdziału 2 Księgi Królewskiej.

Autor: John Waage

Źródło: CBN News

Inne: Projekt przeszukania Wzgórza Świątynnego ujawnia artefakty z czasów Króla Dawida

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button