Prześladowania

Tadżycki pastor zwolniony po 3 latach więzienia za „śpiewanie w kościele ekstremistycznych piosenek”

Bakhrom Kholmatov
Bakhrom Kholmatov z rodziną po zwolnieniu z więzienia 18.12.19

Protestancki pastor, skazany na trzy lata więzienia za „śpiewanie w kościele ekstremistycznych piosenek i podburzanie w ten sposób do religijnej nienawiści” został zwolniony trzy miesiące przed terminem (miał wyjść w marcu 2020 roku).

Bakhrom Kholmatov, l. 42, został skazany w lipcu 2017 roku i odsiadywał wyrok w więzieniu w Yavan, 360 km od Khujand, miasta na północy Tadżykistanu, gdzie mieszka jego rodzina.

Kholmatov, który był pastorem kościoła protestanckiego Sunmin Sunbogym (Pełnej Ewangelii) lub Dobrej Nowiny o Łasce, został aresztowany przez Komisję Bezpieczeństwa Państwowego (znanej też jako tajna policja), która wniosła sprawę do sądu.

Członkowie kościoła twierdzili, że po aresztowaniu pastora, tajna policja ich nękała i torturowała.

Kholmatov, który z żoną Gulyą ma troje dzieci, został aresztowany pod niesprecyzowanymi zarzutami podczas najazdu na jego kościół w kwietniu 2017 roku. Wcześniej tego samego roku, najechano i pozamykano również inne, zrzeszone kościoły w regionie Sogd.

Zwolniony 18 grudnia 2019 roku o godzinie 10 rano, Kholmatov powiedział: „Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim ludziom, którzy mnie wspierali i modlili się za mnie, za moją rodzinę i mój kościół. Przez całe trzy lata czułem wasze modlitwy, które pomogły mi trwać, pomogły mojej drogiej żonie i dzieciom, pomogły członkom mojego kościoła, którzy zostali bez pastora, a potem byli wyrzuceni przez władze z naszego budynku. Wasze modlitwy pomogły nam stać mocno we wszystkich tych trudnościach, wzrastać duchowo i przemieniać się zgodnie z naturą naszego Niebiańskiego Pana! Dziękuję z całego serca! Chwała Bogu!”.

Forum 18 donosiło, że tadżyckie władze groziły rodzinie, przyjaciołom i innym członkom kościoła, jeśli ujawnią jakiekolwiek szczegóły sprawy, procesu lub uwięzienia. Z relacji serwisu wiadomo jednak, że Kholmatov został skazany z paragrafu 189 kodeksu karnego: „Wzniecanie narodowej, rasowej, lokalnej lub religijnej nienawiści lub tarć, poniżanie godności narodowej, a także propaganda wyższości obywateli na podstawie ich religii, narodowego, rasowego lub lokalnego pochodzenia, jeśli prowadzona jest publicznie lub z wykorzystaniem środków masowego przekazu”.

Zarzut ekstremizmu postawiono Kholmatovowi po tym, gdy Komisja Bezpieczeństwa Państwowego stwierdziła, że piosenki oparte na fragmentach biblijnych, takie jak „Nie walczymy przeciwko ciału i krwi” i „Boża armia maszeruje”, są pieśniami ekstremistycznymi i wzywają ludzi do obalenia rządu.

Forum 18 poinformowało, że książka, którą policja zabrała z kościoła – Więcej niż cieśla protestanckiego, amerykańskiego autora Josha McDowella – również została uznana za ekstremistyczną na podstawie oceny pracujących dla Komisji ekspertów religijnych.

Zwierzchnik spraw religijnych w administracji miejskiej Khujand, Mukhsin Mirkamolov, powiedział, że sąd, który rozpatrywał sprawę Kholmatova „nie był uprzedzony wobec niego jako chrześcijanina (…). Wszystkie religie są w Tadżykistanie równe i wolne. [Kholmatov] złamał prawo i dlatego był sądzony”.

Źródło: World Watch Monitor

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker