Wieści wydawnicze

Sztuka przyjaźni – Alan Loy McGinnis

Sztuka przyjaźni Przyjaźń jest cennym skarbem w życiu każdego człowieka, źródłem radości i wsparcia w wielu chwilach. Z poradnika czytelnik dowie się, jak pielęgnować przyjaźń, zachowując przy tym szacunek dla drugiego człowieka i samego siebie.

Autor poradnika Sztuka przyjaźni w zrozumiały sposób wyjaśnia, jak otworzyć się na bliskie relacje z drugim człowiekiem i sprawić, aby otaczali nas ludzie, na których możemy polegać. Alan Loy McGinnis wykorzystuje swoje doświadczenie psychologa i psychoterapeuty, powołuje się na koncepcje psychologiczne, prezentuje je w sposób klarowny i popiera przykładami z życia historycznych postaci. Porusza także temat asertywności, przyjaźni w relacji miłosnej, pielęgnowania bliskości między partnerami oraz utrzymania satysfakcjonującego związku.

Książkę tę można polecić osobom, które chcą polepszyć swoje kontakty z bliskimi, poznać psychologiczne zjawiska, obecne w relacjach międzyludzkich i wykorzystać je do odnalezienia satysfakcji i spełnienia zarówno w przyjaźni, jak i miłości.

dr Marta Porębiak
Wydział Psychologii
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

Dane książki:

Tytuł: Sztuka przyjaźni czyli jak zbliżyć się do ludzi, na których nam zależy
Autor: Alan Loy McGinnis
Wydanie: szesnaste
Data i miejsce wydania: Warszawa 2020
Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO

Fragm. wstępu

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak to się dzieje, że pewni ludzie są w stanie przyciągać do siebie innych oraz zdobywać podziw i uczucia swoich przyjaciół?

Niektórzy, czasami niepozornie wyglądający przyciągają do siebie innych jak magnes przyciąga opiłki żelaza. Ludzie, zajmujący kierownicze stanowiska, którym brakuje sukcesów, mają często wielu lojalnych przyjaciół.

Tacy ludzie mogą być bogaci lub biedni, bardzo inteligentni lub nie, lecz gdzieś w ich osobowościach znajduje się element, który powoduje, że są oni szanowani i podziwiani. Tym elementem jest przyjaźń.

(…)

Jak poznanie warunków przyjaźni może uczynić cię ekspertem ds. bliskich stosunków międzyludzkich

Podczas badań w naszej klinice odkryliśmy, że przyjaźń jest podstawą każdej miłości. Przyjaźń ma też wpływ na inne ważne relacje w życiu. U ludzi, którzy nie mają przyjaciół, obserwuje się zmniejszoną zdolność do przeżywania jakiejkolwiek miłości.

Mają oni tendencję do zawierania licznych małżeństw, zrażania do siebie członków rodziny, często też borykają się z kłopotami w pracy zawodowej. Z drugiej strony ci, którzy nauczyli się kochać swoich przyjaciół, przeżywają długie i przepełnione szczęściem małżeństwa, dobrze współżyją ze współpracownikami i potrafią cieszyć się swoimi dziećmi.

(…)

Dlaczego kobiety mają więcej przyjaciół

„Czy masz kogoś bliskiego? – spytałem. – Czy istnieje ktoś, komu możesz powiedzieć wszystko?”. Ona była nową pacjentką, załamaną rozwodem, a ja próbowałem określić, czy można ją poddać psychoterapii. „Ależ tak – odpowiedziała żywo. – Bez niej nigdy nie przebrnęłabym przez to wszystko. Jest co prawda o 26 lat starsza ode mnie, ale opowiadamy sobie o na-szych największych tajemnicach. Jesteśmy prawdziwymi przyjaciółkami”.

Ta kobieta jest szczęśliwą kobietą.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button