Ze świata

Sztuczna inteligencja na wojnie z handlem żywym towarem

John Richmond
źródło: CBN News

Trwają prace nad nowym, obszernym projektem, którego celem jest wykorzystanie nowoczesnej technologii w walce z handlem ludźmi. To narzędzie, które może pomóc rozprawić się z problemem, który narasta w skali globalnej.

Handel żywym towarem to biznes, którego obroty szacuje się na 150 miliardów dolarów rocznie, i którego ofiarą pada aż 40 milionów ludzi na całym świecie. To potężny, mroczny biznes, a ci, którzy stają się jego ofiarami, nazywani są współczesnymi niewolnikami.

„Ci ludzie nie mogą podejmować najbardziej podstawowych decyzji o swoim życiu” – powiedział John Richmond, amerykański ambasador w misji specjalnej, skupionej na monitorowaniu i zwalczaniu handlu żywym towarem.

„Ktoś inny decyduje, kiedy się budzą, gdzie pracują i kto dotyka ich ciała. I znajdujemy to dosłownie wszędzie, gdzie tylko spojrzeć” – stwierdził Richmond.

Władze mają nadzieję, że w rozwiązaniu tego problemu pomoże nowa, globalna platforma o nazwie Traffik Analysis Hub (TAH). Stworzona w oparciu o sztuczną inteligencję, platforma będzie namierzać przypadki handlu ludźmi, gdziekolwiek się wydarzą. Jednym z pomysłodawców projektu jest wydział zbiorowej odpowiedzialności społecznej IBM.

„Posługujemy się sztuczną inteligencją, która przekazuje nam dane zawarte w artykułach informacyjnych, tweetach, raportach zarządzania sprawą, czy w oświadczeniach o wpływie zdarzenia na ofiarę” – powiedział specjalista ds. rozwoju IBM, John McGrath.

„Wszystkie te źródła zawierają cenne informacje, a gdy przetworzymy je w coś, co jest spójne i dostępne dla naszych partnerów, wtedy będziemy mieć z tego pożytek” – wyjaśnił McGrath.

Wszyscy ci partnerzy, od organów ochrony porządku publicznego, przez organizacje non-profit, po instytucje finansowe, zajmują się zwalczaniem handlu żywym towarem. Nowe narzędzie będzie szybko zbierać informacje i szeroko je rozpowszechniać. Według ekspertów, jest ono ogromnie potrzebne.

„To dla mnie bardzo frustrujące” – powiedział Neil Giles, dyrektor Wywiadowczego Centrum Prewencji w STOP THE TRAFFIK.

„Jestem specjalistą wywiadu w ochronie porządku publicznego. Najbardziej frustruje mnie ogrom pracy badawczej. Mamy bardzo obszerne dokumenty, bardzo dobrze przygotowane, ale niewiele osób ma do nich dostęp. Musimy zaproponować coś, co każdy, kto potrzebuje zdobyć obraz handlu ludźmi, będzie mógł prosto i łatwo otrzymać” – wyjaśnił Giles.

Taki jest cel Traffik Analysis Hub.

„Z perspektywy instytucji finansowej, interesuje ich, gdzie i kiedy doszło do wydarzeń, by mogli połączyć je w ramach swojej organizacji i zobaczyć, czy wykonywane są transakcje, które mogą być z nimi spójne i mogą wskazywać na podejrzane działanie” – powiedział McGrath.

„Handlarze ludźmi posługują się technologią; nie ma powodu, dlaczego i my nie mielibyśmy się nią posłużyć, gdy pracujemy nad ich powstrzymaniem” – powiedział Richmond.

Autor: Eric Philips

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button