Ze świata

Syryjscy muzułmanie zwracają się ku chrześcijaństwu

Muzułmańska modlitwaLata po tym, gdy Państwo Islamskie oblegało syryjskie miasto Kobani, niektórzy z jego muzułmańskich mieszkańców porzucają islam i zwracają się ku chrześcijaństwu.

W 2015 roku, Kobani było epicentrum walki przeciwko ISIS. Również właśnie tam, siły zbrojne pod dowództwem Stanów Zjednoczonych pokonały terrorystów ISIS i oswobodziły miasto, aż w zeszłym miesiącu ostatecznie położyły kres ich kontroli nad Irakiem i Syrią.

Wielu spośród nowo nawróconych do Chrystusa mówi, że przemoc, jaką ISIS wniosła na ich obszar, doprowadziła ich do rozczarowania islamem.

Podczas gdy wielu muzułmanów zostało agnostykami lub ateistami, inni zwrócili się ku Jezusowi i założyli w Kobani pierwszy od dziesięcioleci kościół o nazwie „Kościół Braci”. To jedyny ewangelikalny kościół w Kobani.

„Po wojnie z Państwem Islamskim, ludzie szukali właściwej ścieżki i oddalali się od islamu” – powiedział w wywiadzie dla „Reuters’a” założyciel kościoła, Omar Firas. „Ludzie byli przerażeni i czuli się zagubieni”.

Firas stwierdził, że obecnie około 80 do 100 mieszkańców Kobani modli się w ewangelikalnym kościele.

„Spotykamy się we wtorki, a w piątki prowadzimy nabożeństwo. Jest ono otwarte dla każdego, kto chce się przyłączyć” – powiedział.

Firas spotkał się w lutym z ekipą CBN News. Założył kościół w czasie, gdy w północnowschodniej Syrii wyłaniała się nowa, reprezentatywna forma rządu, zwana „Samodzielną Administracją Syrii” (SANES).

SANES kontroluje jedną trzecią Syrii między rzeką Tygrys i Eufrat, gwarantując wolność religii wszystkim 4 milionom mieszkańców swojego terytorium.

Firas powiedział CBN News, że ISIS nigdy nie pozwoliłoby na powstanie jego kościoła.

„Możemy w pełnej wolności praktykować nasze obrzędy” – powiedział.

Istnienie Kościoła Braci to znak prawdziwej wolności religijnej pod władzą SANES.

„Ponieważ to projekt demokratyczny, po raz pierwszy uznał nas za syryjskich chrześcijan, i uznał nasz język, kulturę, a nawet religię” – powiedziała CBN News Elizabeth Kourie, wiceprzewodnicząca komitetu wykonawczego SANES.

Przywódcy SANES mówią, że ich nadzieją jest rozprzestrzenienie tej nowej demokracji w całej Syrii, zamiast formowania kolejnego kraju.

Emily Jones

źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button