PrześladowaniaZe świata

Syria: Tureckie pociski trafiają w Kościół

Wielu chrześcijan w regionie przygranicznym z Turcją uciekło już przed walkami

Zdjęcie symboliczne.
Flaga syryjska na punkcie kontrolnym w Qamishli w pobliżu granicy turecko-syryjskiej

W poprzednią sobotę kościół Mar Sawa w wiosce Tal Tawil został poważnie uszkodzony przez turecki ostrzał. Większość chrześcijańskich mieszkańców tej wioski w północnej Syrii opuściła już swoje domy. W obliczu zagrożenia turecką inwazją w najbliższym czasie raczej nie zdecydują się na powrót.

Najpierw IS, potem armia turecka

Media milczą na temat wojny w Syrii – ale niektóre regiony kraju nadal ogarnięte są wojną. Bombardowania i strzelaniny zdarzają się niemal codziennie. Region przygraniczny z sąsiednią Turcją jest jednym z punktów zapalnych walk.

Wioska Tal Tawil jest położona na żyznych brzegach rzeki Chabur, w pobliżu miasta al-Hasakah. Wiele wiosek na tym obszarze jest zamieszkanych głównie przez asyryjskich chrześcijan. Były one systematycznie dziesiątkowane podczas terroru IS. „Pozostało bardzo niewielu chrześcijan, wielu opuściło te rejony w ostatnich latach” – mówi jeden z lokalnych przedstawicieli Open Doors.

Ponadto od czasu inwazji w październiku 2019 r. siły tureckie atakowały, gwałciły, uprowadzały i mordowały członków mniejszości etnicznych i religijnych. Wśród nich byli Kurdowie, chrześcijanie i Jazydzi. Poważne zniszczenia kościoła w Tal Tawil wpisują się w ten rozwój wydarzeń. W wyniku ostrzału ucierpiały również budynki mieszkalne.

Lokalni partnerzy Open Doors potwierdzili autentyczność zdjęć zamieszczonych na Facebooku, na których widać kościół zniszczony uderzeniem pocisków. „W tym regionie regularnie dochodzi do ataków ze strony sił tureckich. W kościół uderzyły pociski moździerzowe i rakiety” – powiedziała jedna z osób kontaktowych.

Chrześcijanie postrzegają planowaną „strefę bezpieczeństwa” jako zagrożenie

Większość chrześcijan uciekła do Tel Tamr (pisanego również jako Tall Tamr lub Tall Tamer), nieco większego miasta położonego około dziesięciu kilometrów na wschód od Tal Tawil. Jedna z osób kontaktowych tak opisuje panujące nastroje:

„Ludzie w regionie codziennie słyszą o niebezpieczeństwie tureckiej inwazji. Obawiają się, że cały obszar zamieszkały przez chrześcijan znajdzie się w tzw. strefie bezpieczeństwa tureckich sił zbrojnych. Postrzegają to jako zagrożenie”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Syria zajmuje 15. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Syrii!

  • Módl się o zakończenie walk, a szczególnie o ochronę dla chrześcijan w dolinie Chabur.
  • Módl się, aby Jezus umocnił chrześcijan w północno-wschodniej Syrii w wierze.
  • Módl się, aby chrześcijanie w Syrii doświadczyli Bożej interwencji i zaopatrzenia w codziennych wyzwaniach ekonomicznych.
  • Módl się za syryjskich uchodźców, aby doświadczyli Bożego prowadzenia i znaleźli nowy dom.

Za Open Doors
Inne: Syria: Nie wyjadę, nawet gdyby został tu tylko jeden chrześcijanin

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button