PrześladowaniaZe świata

Sudan: zagrożenie wolności religijnej

Antychrześcijańskie nastroje zagrażają swobodom religijnym uzyskanym przez chrześcijan pod koniec 2019 roku

Sudańscy chrześcijanie podczas studium biblijnego (Zdjęcie symboliczne)

Christian Boutros Badawi, doradca sudańskiego ministra ds. religii, został zaatakowany w Chartumie na początku tego miesiąca. Późnym wieczorem 3 lipca uzbrojeni mężczyźni zatrzymali samochód, którym jechał, zmusili go do opuszczenia pojazdu i dotkliwie pobili. Organizacja pomocowa Światowa Solidarność Chrześcijan (CSW) poinformowała, że 28 czerwca aresztowano Rafata Obida, przywódcę Ewangelickiego Kościoła Prezbiteriańskiego w Chartumie.

Co z obietnicami rządu z listopada 2019 roku?

Po obaleniu w kwietniu 2019 roku reżimu wieloletniego przywódcy Sudanu Omara al-Bashira chrześcijanom i kościołom obiecano zwrot zagrabionego mienia i swobodne praktykowanie religii. Miały zniknąć utrudnienia w rejestracji i budowie nowych kościołów. Obiecano powołanie Narodowej Komisji ds. Wolności Religijnej. Po początkowej poprawie sytuacji doszło do niepokojącego rozwoju wypadków. Jednym z nich był atak na Boutrosa Badawiego.

Według CSW Badawi otwarcie oskarżał rząd o „zwlekanie w zajmowaniu się historycznymi niesprawiedliwościami, które dotknęły społeczność chrześcijańską”.

Niesprawiedliwości te obejmują restytucję mienia, odmowę wydania zaświadczeń o rejestracji nieruchomości należących do wspólnot i odmowę legalizacji komitetów kościelnych. Podczas ataku na Badawiego napastnicy zakazali mu publicznego wypowiadania się na podobne tematy w przyszłości. Próbowano go zdyskredytować w piśmie wysłanym do ministerstwa.

Rafat Obid, aresztowany 28 czerwca, został oskarżony o kierowanie nielegalnym komitetem kościelnym, który zarządza sprawami Ewangelickiego Kościoła Prezbiteriańskiego w Chartumie. Sąd już w 2017 roku uniewinnił Obida od podobnych zarzutów. Obecne zarzuty postawiła komisja powołana jeszcze za rządów al-Bashira, kiedy ingerencja władz w sprawy kościelne była na porządku dziennym.

Nastroje antychrześcijańskie

Chociaż rząd tymczasowy Sudanu podejmuje wysiłki na rzecz poprawy standardów praw człowieka, w tym wolności religijnej, społeczeństwo nadal zdominowane jest przez konserwatywny islam. W ostatnim raporcie Open Doors poruszaliśmy kwestię trudności z uzyskaniem pozwoleń na budowę nowych kościołów, ponieważ władze lokalne nie chcą urazić miejscowych muzułmanów.

Ataki na kościoły trwają. Budynek kościoła, który został podpalony w zeszłym roku, a następnie odbudowany, został ponownie zburzony w maju po groźbach ze strony mieszkańców wsi i władz. Trzy miesiące wcześniej chrześcijański lider młodzieżowy został aresztowany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, którzy ostrzegli go, aby nie zakładał nowego kościoła, ponieważ chrześcijaństwo jest „złe”.

Jo Newhouse, rzeczniczka prasowa Open Doors w Afryce Subsaharyjskiej, mówi: „Te sytuacje pokazują, że mimo istotnych zmian prawnych, antychrześcijańskie nastroje utrzymują się w społeczeństwie. Społeczność międzynarodowa powinna nadal wspierać rząd Sudanu i zachęcać go do znalezienia sprawców i postawienia ich przed sądem. Ten rodzaj zastraszania zniknie tylko wtedy, gdy zostanie jasno powiedziane, że bezkarność za takie ataki należy do przeszłości”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Sudan zajmuje 13 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Sudanie!

  • Módl się za Boutrosa Badawi, o uzdrowienie z obrażeń, które odniósł podczas ataku.
  • Poproś o mądrość dla niego i chrześcijańskich przywódców w kraju, aby wiedzieli, jak postępować w tej delikatnej sytuacji.
  • Módl się za Rafata Obida, aby zarzuty przeciwko niemu zostały odrzucone jako fałszywe i aby został wypuszczony na wolność.
  • Módl się za chrześcijan w Sudanie, aby doświadczyli łaski i pokoju od Boga i nie pogrążali się w strachu i troskach o przyszłość.

Sudan: zagrożenie wolności religijnej
Źródła: Open Doors, CSW
Za Open Doors

Inne: Sudan: Lider chrześcijański pobity za protest przeciwko spaleniu kościoła

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button