Ze świata

Sudan: Rząd skonfiskował ale potem zwrócił 19 budynków kościelnych

Niespodzianka dla sudańskich chrześcijan

Budynek kościoła w Sudanie
Zdjęcie: Budynek kościoła w Sudanie (Źródło: World Watch Monitor)

Rząd Sudanu dwa lata po konfiskacie zwrócił 19 budynków kościelnych Sudańskiemu Kościołowi Chrystusowemu (SCOC). Sąd sudański wydał ten wyrok w sierpniu zaskakując tym samym strony, w miniony przekazano dokumenty poświadczające własność. Dla wielu chrześcijan w Sudanie jest to ogromny powód do radości.

Reakcja na naciski polityczne?

Nieoczekiwana decyzja oznacza tymczasowe zakończenie długotrwałego sporu między rządem a SCOC w sprawie praw własności nieruchomości. W związku ze sporem Ministerstwo Spraw Religijnych powołało własny komitet ds. gruntów i budynków i powierzyło mu zarządzanie nieruchomościami SCOC.

Orzeczenie to zbiegło się w czasie z żądaniem Sudanu normalizacji stosunków dwustronnych z USA i usunięciem z listy „państw sponsorujących terroryzm”. Jednak grupy działające na rzecz praw człowieka wezwały Waszyngton do „spowolnienia” procesu normalizacji, wskazując, że niewiele jest dowodów na postęp w dziedzinie respektowania praw człowieka.

Pod rządami prezydenta Sudanu Omara al-Baszira przywódcy kościelni byli prześladowani, przesłuchiwani i stawiani przed sądem. W maju 2017 r. SCOC wystosowała do rządu list otwarty z protestem przeciwko „systematycznemu lekceważeniu wolności wyznania chrześcijan”.

Szeroki zasięg zmian

Kilka innych wyznań, takich jak Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Sudanie (SPEC), jest również w konflikcie z rządem w zakresie praw własności. Jako związek wyznaniowy był wielokrotnie karany grzywnami lub zamykano lub niszczono budynki kościele należące do SPEC.

W kwietniu World Watch Monitor donosił, że czterech członków kościoła SPEC w Bahri, tuż za bramami stolicy Chartumu, zostało oskarżonych o „spowodowanie szkód fizycznych policji podczas, gdy ci eskortowali muzułmańskiego przedsiębiorcę”. Wyrok odnosi się do incydentu, który miał miejsce w zeszłym roku, kiedy to policja i uzbrojony tłum zaatakowały pomieszczenia kościoła, w tym domy, biura i szkołę.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Sudan zajmuje obecnie czwarte miejsce.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Sudanie:

Dziękuj za sędziów i ten niezwykły wyrok sądu.
Módl się, aby inne społeczności mogły odzyskać swoje budynki i ponownie bez problemów się w nich zgromadzać.
Módl się o mądrość i ochronę dla wszystkich przywódców kościelnych, którzy pozostają pod presją.
Módl się za rząd Sudanu, aby nastąpiła prawdziwa zmiana serca i aby podejmował dalsze kroki na rzecz zapewnienia wolności religijnej.

za Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.