PrześladowaniaZe świata

Sudan Południowy: Ataki na chrześcijan

W styczniu tego roku mieszkańcy Sudanu Południowego opowiedzieli się za niepodległością swego kraju, co ostatecznie stało się faktem 9 lipca. Do ostatniej niemal chwili przed proklamowaniem niepodległości południowosudańscy chrześcijanie padali ofiarą muzułmańskich bojówkarzy i północnosudańskiego wojska. 8 czerwca agenci północnosudańskiego wywiadu wojskowego (SAFI) aresztowali studenta seminarium, Nimeriego Filipa Kalo, w pobliżu miasta Kaduqli, stolicy stanu Kordofan. Nimeri i inni chrześcijanie uciekali z miasta, które pustoszyli muzułmańscy bojówkarze. Agenci podobno oskarżyli Nimeriego, że jako chrześcijanin jest na pewno przeciwnikiem islamskiego rządu i zabili go w obecności towarzyszących mu osób. Jeden ze świadków powiedział: „Zastrzelili go na naszych oczach i grozili nam, że jeżeli będziemy płakać, to podzielimy jego los”.

W samej Kaduqli islamscy bojówkarze zabili mieczem chrześcijańskiego kierowcę autobusu, Adeeba Gismalla Aksama (33 l.). Inna grupa, strzelając i krzycząc „Allahu akbar”, zaatakowała budynek kościoła katolickiego, gdzie chrześcijanie zebrali się na mszę,. Nikt nie został ranny, ale na oczach zgromadzonych wiernych agenci SAFI aresztowali księdza Abrahama Jamesa Luala. Zarzucono mu namawianie ludzi do sprzeciwu wobec islamskiego rządu i zabrano go w nieznane miejsce. Po dwu dniach tortur ksiądz Abraham został zwolniony. Islamscy bojówkarze zaatakowali i splądrowali co najmniej trzy kościoły w Kaduqli. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce w pobliżu Misji ONZ w Sudanie (UNMIS), która miała nadzorować przestrzeganie postanowień porozumienia pokojowego między rządem Sudanu, a mieszkańcami południowej części kraju.

Módlmy się o uzdrowienie Abrahama. Módlmy się też o trwałe Boże pocieszenie dla bliskich i przyjaciół zamordowanych chrześcijan. Wstawiajmy się za sudańskimi chrześcijanami, aby w każdym czasie ufali w Bożą miłość i zaopatrzenie.

/źródło: Compass Direct/

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker