PrześladowaniaZe świata

Sudan: Czterech chrześcijan aresztowanych pod zarzutem apostazji

więzienie

Czterech sudańskich chrześcijan zostało aresztowanych pod zarzutem apostazji, chociaż w 2020 r. to prawo zniesiono. Źródła podają, że policja ma listę pięciu innych mężczyzn nawróconych na chrześcijaństwo z islamu, których zamierza ścigać na podstawie podobnych oskarżeń. Wszyscy pozostają w ukryciu.

Ponowne zatrzymanie, oskarżenie o apostazję

Czterej aresztowani – Badar Haroun Abdul-Jabbar, Mohamed Haroun Abdul-Jabbar, Tariq Aref Abdallah i Mortada Ismael Yousef – są członkami Sudańskiego Kościoła Baptystycznego w Zalingei w zachodnim regionie Darfuru. Zatrzymano ich 24 czerwca, po czym zwolniono za kaucją, po „nieludzkim i poniżającym traktowaniu”.

Cztery dni później ci wierzący znowu zostali zatrzymani i 3 lipca postawieni przed prokuratorem. Chrześcijańskim konwertytom nakazano wyrzec się swojej wiary i zaprzestać udziału w aktywnościach chrześcijańskich pod groźbą kary śmierci. Gdy mężczyźni odmówili, oskarżono ich o apostazję.

Przepis prawny, na mocy którego postawiono te oskarżenia, został dwa lata temu uchylony, wraz z wprowadzeniem innych reform w kodeksie karnym, które złagodziły poprzednie, surowe polityki islamskie stosowane w czasach byłej dyktatury Omara al-Bashira.

Jednak od tamtej pory, w zarządzaniu krajem trwa zamęt, który potęgują próby przewrotów politycznych. Po przewrocie wojskowym z 25 października liderom kościoła grożono podobnymi oskarżeniami. Władze twierdzą, że przewrót zmienił sytuację prawną. Istnieją obawy, że wszelki postęp w dziedzinie wolności religijnej dla mniejszości w Sudanie został zatrzymany, jeśli nie odwrócony.

Módlmy się…

Módlmy się o sprawiedliwość dla oskarżonych wierzących, prosząc Pana, by dotknął serc i umysłów ich przeciwników, aby sprawa przeciwko nim została pokojowo rozwiązana.

Módlmy się też o stabilność w Sudanie w tej bardzo burzliwej sytuacji politycznej. Niech nowi przywódcy polityczni wprowadzają prawa, które zapewnią ochronę i wolność wszystkim sudańskim obywatelom, w tym również chrześcijanom.

Źródło: Darfur24, Christian Solidarity Worldwide
Za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Inne: Sudan: Koniec pozytywnych zmian dla Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button