RóżneZe świata

Starożytny kościół bizantyjski odkryty pod Jerychem, miastem zdobytym przez Jozuego

Jezus mozaika
Zdjęcie symboliczne.

Na Zachodnim Brzegu na obszarze Jerycha, biblijnego miasta, które zgodnie z relacją Starego Testamentu zdobyli Izraelici pod wodzą Jozuego, odkryto duży kościół bizantyjski z mozaikowymi podłogami, datowany na szósty wiek po Chrystusie.

Według „The Times of Israel”, Wydział Archeologii Administracji Cywilnej, który nadzoruje historyczne miejsca w Judei i Samarii, w środę 11 stycznia ogłosił odkrycie kościoła w historycznym mieście na Zachodnim Brzegu.

Gazeta poinformowała, że kościół ma 250 metrów kwadratowych, co czyniłoby go jednym z największych miejsc kultu chrześcijańskiego swoich czasów. Według Administracji Cywilnej, kościół nadal był używany w okresie wczesnego islamu, a jego mozaikowe podłogi nie noszą „żadnych oznak zniszczeń spowodowanych przez destrukcyjny ikonoklazm”, mimo że islam zabrania umieszczania w miejscach publicznych ikon i obrazów.

Nawa kościoła, część wydzielona dla wiernych świeckich, jest prawie całkowicie zachowana i pokryta mozaiką przedstawiającą kiście winogron i postaci zwierząt.

Kościół zbudowano z materiałów obcych dla obszaru, na którym się znajduje, w tym z marmuru i trudnego do przewożenia, czarnego kamienia bitumicznego.

W 749 roku po Chrystusie, obszar lokalizacji kościoła nawiedziło mocne trzęsienie ziemi, które w całym regionie zniszczyło wiele budynków kościelnych. Ten obecnie odkryty prawdopodobnie opuszczono jeszcze przed katastrofą.

Administracja Cywilna stwierdziła, że „widzi ogromne znaczenie w odkrywaniu starożytności” i będzie kontynuować pracę archeologiczną „dla dalszego odkrywania chwalebnej przeszłości obszaru” – cytuje „The Times”.

Ruiny kościoła razem z mozaikami zostaną wystawione w muzeum Good Samaritan, zlokalizowanym w pobliżu Ma’ale Adumim na Zachodnim Brzegu.

Jerycho to od wieków ważne miejsce religijne dla chrześcijan, Żydów i muzułmanów, uważane za jedno z najważniejszych obszarów archeologicznych na Bliskim Wschodzie.

Jerycho słynie z biblijnej historii podboju przez Izraelitów pod dowództwem Jozuego. Według relacji z Księgi Jozuego, Jozue wprowadził swój lud do Ziemi Obiecanej i zaczął podbój tamtejszych miast. Gdy Izraelici przez siedem dni obchodzili miasto, niosąc Arkę Przymierza, mur Jerycha runął. (…)

Autor: Leah MarieAnn Klett

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button