Ze świata

Archeolodzy znajdują starożytne, podziemne miasto, możliwe miejsce schronienia 70 tysięcy prześladowanych chrześcijan

cysterna Turcja
Zdjęcie symboliczne: Claudia Beyli

Archeolodzy odkryli w Turcji duże, podziemne miasto sprzed 2 tysięcy lat, które mogło być miejscem schronienia dla pierwszych chrześcijan uciekających przed rzymskim prześladowaniem – informuje Live Sciences.

Starożytny kompleks znaleziono we wnętrzu wapiennej groty w okręgu Midyat w tureckiej prowincji Mardin. W podziemnym mieście znajdują się komory magazynowe na żywność i wodę, domy, miejsca kultu, w tym kościół, oraz coś, co wygląda na pozostałości starożytnej synagogi z namalowaną na ścianie gwiazdą Dawida.

Zdaniem archeologów, miasto – oficjalnie nazwane „Matiate” – zbudowano mniej więcej w II lub III wieku po Chrystusie, sądząc na podstawie odkrytych w nim rzymskich artefaktów, takich jak monety i lampy.

Kryjówka

„Pierwotnie zbudowano je jako kryjówkę lub obszar ucieczki” – powiedział w rozmowie z turecką agencją Anadolu dyrektor muzeum Mardin i kierownik prac wykopaliskowych Gani Tarkan.

„W II wieku, chrześcijaństwo nie było oficjalną religią, a rodziny i grupy, które przyjmowały chrześcijaństwo, generalnie chroniły się w podziemnych miastach, uciekając przed prześladowaniami Rzymu” – powiedział Tarkan. „Możliwe, że podziemne miasto w Midyat było jedną ze zbudowanych w tym celu przestrzeni mieszkalnych”.

Wielu pierwszych chrześcijan było Żydami, którzy uwierzyli w Jezusa jako Mesjasza. Lecz zarówno wyznawcy judaizmu, jak i chrześcijanie, byli narażeni na intensywne prześladowania z rąk pogańskich Rzymian. Po Rzymianach, pierwsi chrześcijanie byli też prześladowani przez Persów.

Starożytni geografowie pisali, że wielu chrześcijan zamieszkiwało południowy region zajmowany obecnie przez Turcję, prawdopodobnie w celu uniknięcia prześladowań.

podziemne miasto

Lozan Bayar, archeolog Biura Ochrony i Nadzoru w Mardin, również uważa, że niedawno odkryte, podziemne miasto mogło być miejscem, do którego starożytni chrześcijanie uciekali ze względów bezpieczeństwa.

„We wczesnym okresie chrześcijaństwa, Rzym był pod wpływem pogan, zanim później uznał chrześcijaństwo za oficjalną religię” – powiedział Bayar w wywiadzie dla tureckiego, internetowego serwisu informacyjnego Hurriyet Daily News. „Takie podziemne miasta zapewniały bezpieczeństwo i były miejscami, w których się modlono. Służyły też jako obszar ucieczki”.

Archeologowie sądzą, że odkryli mniej niż 5 procent podziemnego miasta. Cały kompleks może mieć około 4 miliony stóp kwadratowych (około 372 tysięcy metrów kwadratowych) – dość, by pomieścić od 60 tysięcy do 70 tysięcy ludzi.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

Inne: Czy Turcja bombarduje społeczności chrześcijańskie, mieszkańcy uciekają

pokaż więcej

Podobne wiadomości

2 komentarzy

  1. Historia chrześcijańrtwa jest nieskończenie interesująca,ciekawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button