PrześladowaniaZe świata

„Śmierć chrześcijanom”: atak na dwa kościoły w Hiszpanii

Hiszpania

Co najmniej jedna osoba zginęła i cztery zostały ranne w ataku na dwa kościoły w Hiszpanii, dokonanym przez mężczyznę z maczetą. Władze prowadzące dochodzenie uznają ten czyn za akt terroryzmu.

Jak donosi Reuters, w środę 25 stycznia, mężczyzna zaatakował duchownych w kościele San Isidro i w kościele Nuestra Senora de la Palma w śródmieściu Algeciras.

Policja nie podaje szczegółów, jednak miejscowe media informują, że aresztowany podejrzany to 25-letni Marokańczyk.

Francisco Garcia, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, wyraził „wielki ból” z powodu ataku na dwóch księży.

„To smutny czas cierpienia; łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i Diecezją Kadyksu” – powiedział Garcia, cytowany przez Reuters.

Premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, złożył kondolencje na mediach społecznościowych, podczas gdy burmistrz Algeciras, Jose Ignacio Landaluce, ogłosił w mieście dzień żałoby.

Świadkowie słyszeli, jak w czasie ataku w kościołach podejrzany krzyczy „Allah akbar” i „śmierć chrześcijanom”- informuje „The Telegraph”. Jeden z księży nadal jest w stanie ciężkim, ugodzony maczetą w szyję.

Minister spraw wewnętrznych, Fernando Grande-Marlaska, powiedział, że jego zdaniem podejrzany, identyfikowany przez niektórych jako Yasine Kanjaa, prawdopodobnie działał sam, „bez udziału stron trzecich zaangażowanych w zajście” – podaje „The Telegraph”.

Potępiły atak

Chrześcijańskie i muzułmańskie organizacje w Hiszpanii potępiły atak, podczas gdy hiszpańska partia Vox obarczyła winą rzekomo niedbałe polityki imigracyjne rządu.

W październiku zeszłego roku, Instytut Polityki Migracji opublikował raport, w którym określił Hiszpanię jako „jedno z największych celów migracyjnych w Europie”, przy około 7,3 milionach mieszkańców kraju będących imigrantami.

„Odpowiedzialność za integrację imigrantów jest w dużej mierze w rękach siedemnastu niezależnych społeczności Hiszpanii, które cieszą się szerokim zakresem władzy na skutek zdecentralizowanego systemu politycznego kraju” – zauważono w raporcie.

„Sprawy związane z azylem, kontrolą graniczną i statusem prawnym należą wyłącznie do rządu państwowego, jednak polityczny klucz do integracji, w tym świadczenia socjalne, zamieszkanie i zatrudnienie, został przekazany rządom sub-państwowym”.

Zgodnie z raportem British Broadcasting Corporation z 2018 roku, ponad 30 tysięcy osób nielegalnie wkroczyło w tamtym roku na teren Hiszpanii, co jest „najwyższą liczbą w ciągu ponad dziesięciu lat”.

„Gdy dostaną się do Hiszpanii, idą dalej, niektórzy kierują się do innych krajów europejskich, inni próbują zacząć nowe życie w Hiszpanii” – donosiło w tamtym czasie BBC.

Nasiliły się przestępstwa nienawiści przeciwko chrześcijanom

W ostatnich latach w całej Europie nasiliły się przestępstwa nienawiści przeciwko chrześcijanom. Zgodnie z raportem opublikowanym jesienią zeszłego roku przez Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie, w 2021 roku zanotowano ponad 519 przypadków zaklasyfikowanych jako przestępstwa nienawiści przeciwko chrześcijanom, przy czym do trzydziestu z nich doszło w Hiszpanii.

Autor: Michael Gryboski

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button