PrześladowaniaZe świata

Sfabrykowane oskarżenia przeciwko sześciu chrześcijanom w Bangladeszu

Policja nie jest w stanie poprzeć oskarżenia o “obrazę uczuć religijnych” przeciwko pracownikom służby zdrowia.
LOS ANGELES, 26 kwietnia (CDN) — Sędzia oddalił zarzuty przeciwko woluntariuszom pracującym w służbie zdrowia na północny zachód od stolicy Bangladeszu, Dhaki, którzy w marcu zostali oskarżeni o “obrazę uczuć religijnych” po tym, jak miejscowi muzułmanie sprzeciwili się rozprowadzaniu literatury chrześcijańskiej na obozie lekarskim.

Sześciu chrześcijan pracujących na obozie lekarskim, oferującym bezpłatne leczenie dla biednych mieszkańców wioski Damurhuda, w regionie Chuadanga, ok. 210 km od Dhaki, zostało aresztowanych 24 marca i zwolnionych za kaucją trzy dni później.

Mannan Mridha, pastor ruchu Droga Pokoju, zrzeszającego 490 zborów domowych w północno-zachodnim Bangladeszu, który założył obóz lekarski, powiedział, że japoński lekarz-woluntariusz oferował pacjentom ulotki chrześcijańskie i Biblie. Według słów Mridhy lekarz powiedział pacjentom, że nie są zobowiązani do ich przyjęcia.

Niektórzy miejscowi muzułmanie podburzyli mieszkańców przeciwko lekarzowi, a oburzeni mieszkańcy wioski doprowadzili do aresztowania sześciu chrześcijańskich woluntariuszy, którzy pracowali razem z nim, na podstawie paragrafu 54 kodeksu karnego, udzielonego policji specjalnego upoważnienia do aresztowania dowolnej osoby po dowolnym zarzutem. Później policja skazała sześciu mieszkańców kraju, ale zagranicznego lekarza nie, na podstawie sekcji 295-A kodeksu karnego dotyczącej obrazy uczuć religijnych.

“Ten incydent nękania w ponury sposób przypomina o tym, jak narażeni na złe traktowanie są chrześcijanie w zdominowanym przez muzułmanów społeczeństwie, mimo iż nasza konstytucja zapewnia prawo wolności religijnej oraz wolności ekspresji dla mniejszości” – powiedział Mridha.

Zgodnie z paragrafem 54 policja jest zobowiązana do złożenia ogólnego raportu z dochodzenia w ciągu 15 dni od rozpoczęcia dochodzenia sądowego, a gdy im się to nie udało, chrześcijanie zostali zwolnieni po przesłuchaniu 10 kwietnia, jak powiedział Mohammad Aksijul Islam, znany jako Ratan, adwokat wspomnianych chrześcijan.

“Abdul Hamid, szanowny sędzia sądu w regionie Chuadanga, uwolnił wszystkich od zarzutów 10 kwietnia” – powiedział Compassowi Ratan. “Sędzia poprosił policyjnego inspektora sądowego o przekazanie raportu przeciwko chrześcijanom, dotyczącego oskarżenia, na które powoływała się policja, ale policja nie była w stanie tego zrobić. Sędzia nie otrzymał żadnych przekonujących odpowiedzi od policji i uwolnił wszystkich oskarżonych chrześcijan.”

Abdul Majid, pełniący obowiązki inspektora policji w regionie Chuadanga, potwierdził, że policja nie była w stanie dostarczyć żadnego dowodu na to, że chrześcijanie popełnili wykroczenie.

“Nie mogliśmy złożyć w sądzie żadnego raportu z dochodzenia” – powiedział Majid. “Tak naprawdę oficer śledczy nie złożył żadnego raportu w ciągu wymaganych 15 dni roboczych.”

Oficer śledczy, Mohammad Jobaer, powiedział Compassowi, że policja usiłowała skazać sześć osób, pomijając obcokrajowca, za obrazę uczuć religijnych według sekcji 295-A kodeksu karnego.

“Ta szóstka chrześcijan, wraz z japońskim lekarzem, w tajemnicy rozprowadzała Biblie jako dodatek do recept” – powiedział. “Większość ludzi, którzy otrzymali Biblie, to analfabeci. Nie wiedzieli, co to za książki. Pokazali je wykształconym sąsiadom, którzy poinformowali ich, że są to po prostu Biblie. Miejscowi poczuli się zatem oburzeni pracą lekarza-ochotnika i jego współpracowników.”

Sędzia Ratan powiedział, że Bangladesz jest krajem świeckim, zatem każdy może swobodnie głosić lub propagować własną religię.

“Jest to nawet dozwolone w naszej konstytucji” – powiedział – “więc aresztowanie ich za rozprowadzanie chrześcijańskich ulotek lub Biblii było niezgodne z prawem.”

Konstytucja Bangladeszu zezwala na legalne propagowanie religii, ale według raportu na temat Międzynarodowej Wolności Religijnej, sporządzonego w 2010 r. przez Amerykański Departament Stanu, władze i społeczności często sprzeciwiały się próbom nawracania muzułmanów.

Bangladesz jest trzecim co do ilości muzułmanów narodem na świecie. Według Operation World, wyznawcy islamu stanowią 89% całej populacji, która liczy 164,4 miliony ludzi. Chrześcijanie stanowią poniżej 1% całości, natomiast hinduiści 9%.

źródło: CompasDirect

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker