Ze świata

Sąd podtrzymuje wyrok 14 miesięcy więzienia dla lekarza za odmowę wykonania aborcji w 23 tygodniu ciąży

Sąd apelacyjny w Argentynie podtrzymał wyrok skazujący dla ginekologa, który odmówił wykonania późnej aborcji u nastolatki w piątym miesiącu ciąży.

Sąd
Obraz succo z Pixabay

Jak podaje BioEdge, w marcu sąd podtrzymał wyrok 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu i 28 miesięcy pozbawienia kwalifikacji do publicznego wykonywania zawodu dla dr Leandro Rodriguez Lastra.

Sędziowie Miguel Angel Cardella i Maria Rita Custet Llambi stwierdzili, że do sprawy „należy zastosować perspektywę płci” i uznali Rodrigueza Lastrę za winnego „niewypełnienia obowiązków pracownika publicznego”.

„Kobieta, która jest w ciąży w wyniku gwałtu, ma prawo dostępu do medycznej praktyki legalnej aborcji w publicznej placówce zdrowia, a pozwany zablokował ten proces” – orzekli sędziowie, cytowani przez BioEdge.

„Oskarżony nie uszanował osobistej autonomii kobiety podczas wykonywania zawodu lekarskiego jako pracownik rejonowego szpitala publicznego” – stwierdził sąd.

Sędzia Custet Llambi napisała: „Stojąc w obliczu tak wielu krzyżujących się słabości, oskarżony okazał władzę nad samostanowieniem młodej kobiety, dając pierwszeństwo funkcji rozrodczej, jaką symbolizuje jako kobieta, ponad jej godnością, ponad jej prawem do zdrowia oraz prawem do bycia poinformowaną, otoczoną opieką, podtrzymywaną i szanowaną w procesie przerwania ciąży, przerwania, do którego miała prawo ponad każdym innym prawem czy interesem” – cytuje Life Site News.

Rodriguez Lastra zamierza odwołać się od decyzji sądu.

W Argentynie, aborcja jest obecnie w większości przypadków zabroniona. Jednak dopuszcza się ją w przypadku gwałtu i w sytuacji, gdy z powodu pilnego problemu medycznego, życie matki jest zagrożone.

W 2017 roku, 19-letnia kobieta zgwałcona przez krewnego, cierpiąca z powodu bólu po zażyciu w 20 tygodniu ciąży pierwszej z dwóch tabletek poronnych, została skierowana do Rodrigueza Lastry, ówczesnego dyrektora wydziału ginekologicznego w szpitalu Pedro Moguillanskiego w Cipoletti.

Lekarz odmówił przerwania ciąży nastolatki, wnioskując, że procedura byłaby niebezpieczna dla matki i dla dziecka.

Kobieta urodziła i oddała dziecko do adopcji.

W maju zeszłego roku, Rodriguez Lastra został uznany za winnego nie wypełnienia swojej powinności pracownika publicznego. Jak informował serwis Catholic News Agency, sędzia Alvaro Meynet orzekł, że Lastra wykonał „manewr opóźniający”, by wykorzystać słabość zdanej na niego kobiety.

Obecne orzeczenie sądu apelacyjnego pojawia się w czasie, gdy Argentyna poważnie zastanawia się nad legislacją, która uczyniłaby ją pierwszym, dużym państwem Ameryki Łacińskiej, dającym szeroki dostęp do legalnej aborcji.

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez wezwał niedawno państwowe organy ustawodawcze do przygotowania projektu ustawy, która legalizowałaby tę procedurę. Poprzedni wysiłek w tym kierunku, podjęty w 2018 roku, nie przyniósł efektu.

„Państwo musi chronić swoich obywateli w sensie ogólnym, a kobiety w szczególności” – stwierdził Fernandez w odezwie do organu legislacyjnego, cytowany przez „The Guardian„.

„Społeczeństwo w 21 wieku musi szanować indywidualny wybór swoich członków, by mogli swobodnie decydować o swoim ciele” – dodał prezydent.

Autor: Michael Gryboski

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button