PrześladowaniaZe świata

Republika Centralnej Afryki: Chrześcijanie na celowniku islamistów

Afryka24 marca 2013 roku, po obaleniu byłego prezydenta François Bozizé, władzę w Republice Centralnej Afryki przejęła, prowadzona przez Michela Djotodia, rebeliancka koalicja Seleka. Od tego momentu mnożą się doniesienia o zbrodniach w tym kraju. Wśród rebeliantów jest również wielu buntowników z nigeryjskiego plemienia Hausa, a także ludność pochodzenia arabskiego: „Dżandżawidzi” z Libii, Czadu i Sudanu.

Liczba ataków skierowanych przeciwko chrześcijanom wzrasta, Open Doors nie chce jeszcze w tym momencie mówić o prześladowaniach z powodów wiary, jednakże meczety i własności muzułman pozostają nietknięte podczas grabieży rebeliantów. Do tej pory Republika Centralnej Afryki nie była jeszcze uwzględniana w Światowym Indeksie Prześladowań. Celowe morderstwa chrześcijan oraz napaści na ich domy i kościoły nakłoniły jednak Open Doors do pilnego wezwania do modlitwy o naszych braci i siostry w wierze, którzy żyją w kraju wstrząśniętym kryzysem.

Przygnębiający rozwód

Do tej pory chrześcijanie i muzułmanie żyli ze sobą zazwyczaj przyjaźnie. Z około 4,6 milionów mieszkańców, blisko 15% to zwolennicy islamu, podczas gdy prawie połowa wyznaje chrześcijaństwo. Od czasu zamachu stanu chrześcijanie donoszą o masowych egzekucjach, okaleczaniu, gwałtach, napadach i innych okrucieństwach, jakich dokonują rebelianci Seleki. Śledztwo kierowane przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka potwierdza te zajścia i wymienia kolejne, jakim jest rekrutowanie dzieci do służby wojskowej. W lipcu Seleka pomściła spór pomiędzy swoimi bojownikami a pewnym kupcem w zamieszkałej przez chrześcijan wiosce Gbadalamo.

Rebelianci zabili tam 35 mieszkańców oraz zniszczyli dziewięć domów. Lokalna gazeta mówiła o masakrze dokonanej przez islamistów. Następnie rebelianci uprowadzili i zgwałcili większość chrześcijańskich dziewczynek w wieku od 12 do 16 lat. „Dziewczynki nie otrzymały żadnej pomocy, napastnicy nie ponieśli za to żadnej kary”, relacjonuje osoba kontaktująca się z Open Doors.

6 sierpnia został aresztowany prezydent Aliansu Ewangelicznego, pastor Nicolas Guerékoyamé Gbangouon, po tym jak publicznie skrytykował rebeliancki rząd. Na skutek tego do więzienia udał się katolicki arcybiskup z Bangui i domagał się uwolnienia pastora, w przeciwnym razie „on chce być aresztowany razem z nim i jest gotów razem z nim umrzeć”.

W wyniku tego pastor został natychmiast uwolniony, jednak w ramach zemsty rebelianci próbowali zamordować jego zastępcę. Gdy jednak nie zastali go w domu, zabili w zamian jego syna i zranili żonę. Lista młodo zamordowanych pastorów, zgwałconych żon jak i zniszczonych kościelnych instytucji jest długa i czyta się ją z ogromnym bólem; za tym kryją się bowiem kobiety, dzieci i całe kościły z traumatycznymi przeżyciami. Sytuacja budzi wspomnienia z działań islamistów w Mali 2012 roku.

Chrześcijańska więź – prośba o modlitwę

Katolicy, protestanci i muzułmanie rozpoczęli inicjatywę, która ma na celu udaremnić wzrost religijnego fundamentalizmu w państwie. Księża, pastorzy oraz imamowie są szkoleni w rozwiązywaniu konfliktów, aby mogli na obszarze całego kraju, a szczególnie w stolicy Bangui, edukować ludność oraz nawoływać do pokoju. Tymczasem ludzie, zwłaszcza na obszarach wiejskich, żyją w ciągłym strachu przed przemocą niezidentyfikowanych ugrupowań. Doniesienia o zwiększeniu uzbrojenia gotowych do ataków muzułman pokazują chrześcijanom wyraźnie, że ich więź ważna jest nie tylko dla przyszłości ich wspólnoty, ale dla całego kraju.

DZIĘKUJEMY, że stajecie po stronie chrześcijan z Republiki Centralnej Afryki.
• Módlmy się o duchowych przywódców tamtejszego kraju, aby wzmacniali i kierowali chrześcijańskie wspólnoty w jedności.
• Módlmy się o ochronę chrześcijan przed aktami przemocy.
• Módlmy się, aby światło Ewangelii rozpraszało ciemność w tym kraju.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button