Wieści wydawnicze

Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy

Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycyInformacja czy propaganda? Michał Rusinek rozbraja język polityków (nie tylko przed wyborami).

Dziady” i dziadersi. Odmieniane przez wszystkie przypadki lex Czarnek i Polski Ład. Wojna. Dobra zmiana?

Słowa, które docierają do naszych uszu ze wszystkich stron. Zakażają rozmowy przy stole, przenikają niepostrzeżenie do języka dzieci, zniekształcają widzenie świata. Jak się przed nimi bronić? Myśleć samodzielnie i nie dać się uśpić.

Michał Rusinek od lat uważnie wsłuchuje się w język polityków, wyjaśnia rządzące nim mechanizmy i alarmuje, byśmy sami byli czujni. Wie, że manipulacji w przestrzeni publicznej nie da się za bardzo zmierzyć (chyba że w sasinach), ale przekonuje, że można ją zdemaskować i rozbroić.

Czy nauczy nas to odróżniać informację od propagandy? Nie potwierdzamy, nie zaprzeczamy. Ale wiedza o tym wszystkim należy nam się jak psu… micha!

„Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy” – reportaż Rusinka

Michał Rusinek, jak sam o sobie pisze, wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki) i układa (wierszyki, piosenki i felietony). A do tego specjalizuje się w retoryce, czego wyraz dał w bestsellerach „Jak się dogadać? Czyli retoryka codzienna” (z Anetą Załazińską), „Dobra zmiana. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów” (z Katarzyną Kłosińską) czy „Mroczny Eros. Pypcie na języku polityki”. Ostatnio przygląda się zwłaszcza retoryce polityków i jak deklaruje, będzie to robił, „dopóki nie przestaniemy żyć w ciekawych czasach”.

Dane książki:

Tytuł: Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy
Autor: Michał Rusinek
Oprawa twarda
Wydanie: Pierwsze
ISBN: 978-83-240-6702-2
EAN: 9788324067022
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Znak
Format: 140x205mm
Cena katalogowa: 59,99 zł
Rok wydania: 2023

pokaż więcej

Podobne wiadomości

1 komentarz

  1. Chrześcijaństwo nie powinno przeszkadzać miłować swojego narodu i swojego państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button