Wieści wydawnicze

Przeżyliśmy aby opowiedzieć … Świadectwa ocalałych z Holokaustu

Przeżyliśmy aby opowiedziećNiezwykłe świadectwa Żydów ocalałych z Holokaustu zebrane i opracowane przez Miriam Harel, która jako polska Żydówka cudem przeżyła czasy II wojny.

Wiele ludzi przeżyło Holokaust, nie wszyscy jednak zdążyli opowiedzieć swoją historię, by dowiedział się o tym świat.

Do niektórych udało mi się dotrzeć. Poprosiłam, by opowiedzieli o swoich przeżyciach. nie zawsze od razu zgadzali się na te dramatyczne wspomnienia, bo jest to jak rozrywanie zagojonej rany. Słuchałam… ich opowieści często przerywane były przejmującą ciszą łamiącą serce i głos lub potokiem łez, które właśnie znalazły ujście z głęboko skrywanej rozpaczy.

Zanotowałem to, co udało się „przełożyć” na ludzki język, jednak nie wszystko da się zapisać słowami. Cała głębia zła i okrucieństwa, jakiego dopuścili się niemieccy naziści i ich „pomocnicy”, została zawarta w morzu łez cierpienia…

Pomimo ogromnego bólu, jaki powodują te wspomnienia, ci ludzie zdecydowali się opowiedzieć o wydarzeniach tamtych dni, Gdyż czuli obowiązek ostrzeżenia przyszłych pokoleń o skutkach, jakie niesie ze sobą nacjonalizm, szowinizm, brak szacunku dla drugiego człowieka…

Wszystkie te świadectwa są prawdziwe, oparte na osobistych przeżyciach. Są jak zeznania w sądzie o wyrządzonych krzywdach, za które jednak nie mogą oczekiwać zadośćuczynienia.

Dane książki

Tytuł: Przeżyliśmy aby opowiedzieć… Świadectwa ocalałych z Holokaustu
Autor: Miriam Harel
Okładka: miękka
Liczba stron: 238
Format: A5
Wydawca: Stowarzyszenie Służba Szalom

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button