RóżneZe świata

Pracę poprawiania wszystkich znanych błędów tekstowych w Starym Testamencie

Biblia 84-letni specjalista od judaizmu Menahem Cohen ukończył swoją 30-letnią pracę poprawiania wszystkich znanych błędów tekstowych w Starym Testamencie. Cohen spędził 30 lat dokonując szczegółowych badań tysięcy starożytnych i historycznych tekstów oraz komentarzy po to by wypełnić swój cel. Zidentyfikował 1500 niezgodności w tekstach hebrajskich, które zostały poprawione w jego 21 tomowym dziele.

Podobny projekt na taką skalę nie był podejmowany od roku 1525, kiedy Jakub Ben-Hajim opublikował Mikraot Gedolot, czy też Wielkie Pisma, w Wenecji w roku 1525. Ben-Hajim nie posiadał takich narzędzi badawczych i nie miał też dostępu do tak wielu tekstów jak Cohen, dlatego też wiele drobnych błędów pozostało w tekście. Poprawki Cohena nie będą jednak miały wielkiego wpływu na przeciętnego czytelnika – gdyż skupiają się przeważnie na błędach gramatycznych.

Na przykład, w niektórych miejscach znaczniki wskazujące na samogłoski w hebrajskim są błędne, w innych stosowane są nieodpowiednie litery w słowach. Niektóre z poprawek są używane do recytacji, podczas rytualnych śpiewów. Tak wielki projekt podkreśla wielkie poświęcenie Żydów dla zachowania „każdej joty i każdej kreski” Bożego Słowa.

za Word of Life w Izraelu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.