Ze świata

Pierwsze kobiety na pastorów ordynuje Kościół Saddleback z Kalifornii

Saddleback Church
Kościół Saddleback wyświęca swoje pierwsze trzy pastorki: Liz Puffer, Cynthia Petty i Katie Edwards w czwartek 6 maja 2021 r. To pomimo tego, że ich wyznanie, Konwencja Baptystów Południa, ogranicza pastorat do mężczyzn. | Facebook / Kościół Saddleback

Kościół Saddleback, kalifornijski megakościół prowadzony przez pastora Ricka Warrena, ogłosił swoją pierwszą ordynację na pastorów trzech kobiet, mimo zrzeszenia z Południową Konwencją Baptystyczną (PKB), która zabrania mianowania kobiet na to stanowisko.

W oświadczeniu na Facebooku z piątku 7 maja, kościół Saddleback podzielił się wiadomością o „historycznym wieczorze”, gdy poprzedniego dnia po raz pierwszy ordynował na pastorów trzy kobiety.

„Ordynowaliśmy naszych trzech żeńskich pastorów: Liz Puffer, Cynthię Petty i Katie Edwards” – napisał kościół. „Powołaliśmy trzech nowych starszych: Anthony’ego Millera, Jeremiah Goley i Jaosna Williamsa! I mianowaliśmy pastora Johnny’ego Bakera jako nowego, globalnego lidera Celebrate Recovery!”.

Są i krytyczne reakcje przeciwników

Do soboty popołudniu, wpis na Facebooku zebrał około 575 polubień i ponad 360 „serduszek”, ale wzbudził też krytyczne reakcje przeciwników ordynacji kobiet.

W sobotę popołudniu „Christian Post” próbował skontaktować się z kościołem Saddleback, by poprosić komentarz i potwierdzenie, czy nadal będzie częścią denominacji Południowych Baptystów. Niestety, kościół w tym czasie był zamknięty.

Owen Strachan, profesor teologii z seminarium teologicznego Grace Bible, w swoim komentarzu pod wpisem kościoła nazwał ordynację przykładem „nie biblijnego rozwoju wydarzeń”, dodając, że „czas, by odejść, jest TERAZ”.

„To czas, by odejść i znaleźć zdrową kongregację. Nie zwlekaj. Nie ma żadnego ducha współzawodnictwa w tym, co tu piszę; zasmuca mnie to, co robi Saddleback, i nie mam żadnych wątpliwości, że zasmuca wielu w kongregacji” – napisał Strachan, dostając w sobotę popołudniu ponad 140 polubień i „serduszek”.

„Kościoły, które akceptują żeńskich pastorów, sprzeciwiają się Słowu Bożemu, a sprzeciwianie się Słowu Bożemu oznacza sprzeciwianie się samemu Bogu” – dodał Strachan.

By uzasadnić swoje stanowisko, Strachan zacytował fragment 1 Listu do Tymoteusza 2:9-15, w którym Paweł pisze: „Nie pozwalam zaś kobiecie nauczać ani wynosić się nad męża; natomiast powinna zachowywać się spokojnie” (BW).

Było wiele kontrowersji

W ostatnich latach było wiele kontrowersji wokół stanowiska PKB przeciwnego ordynacji kobiet na pastorów, z powodu którego różne kościoły i osoby prywatne opuściły denominację.

W 2020 roku, przed lockdownami w związku z pandemią COVID-19, niektórzy pastorzy PKB żądali usunięcia Hosanny Wong, pełniącej funkcję pastora nauczającego w kościele EastLake w Chula Vista w Kalifornii, z listy gości specjalnych Konferencji Pastorów Południowej Konwencji Baptystycznej.

Autor: Michael Gryboski
Źródło: Christian Post

Inne o ordynacji kobiet
Szwajcarski biskup chce zwołania rady na temat kapłaństwa kobiet, „w przeciwnym razie dojdzie do schizmy”

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button