Ze świata

Palestyna: Rewizjonizm archeologiczny AP

PalestynaAutonomia Palestyńska (AP) używa, między innymi, archeologicznego rewizjonizmu, aby podwyższyć swe szanse na państwowość. Hamdan Taha, minister AP, który zajmuje się zabytkami i kulturą, jest pionierem nowego rewizjonizmu. W ostatnim styczniowym magazynie National Geographic opublikował reklamę „Podróżuj po Palestynie”, która wymazała istnienie Państwa Izrael. W opublikowanej przez prowadzone przez H. Tahę Ministerstwo Zabytków reklamie można było przeczytać, że „Palestyna leży pomiędzy wybrzeżem Morza Śródziemnego, a rzeką Jordan”.

Artykuł zatytułowany „Jerozolima, miasto wołające o sprawiedliwość”

na stronie internetowej AP mówi, że „wszystkie badania historyczne oraz wykopaliska archeologiczne nie zdołały znaleźć żadnego dowodu” na istnienie starożytnej żydowskiej świątyni. Według H. Tahy, Biblia zawiera „mitologiczną narrację”, izraelska archeologia jest „eurocentryczna”, „ziemia została skonfiskowana w imię Boga i archeologii”, a prace izraelskie są zakorzenione w „imperializmie”.

Kiedy w zeszłym roku premier Beniamin Netaniahu zadeklarował, że dwa miejsca kultu, Grobowiec Racheli w Betlejem oraz Grota Patriarchów w Hebronie, znajdą się pośród 150 miejsc izraelskiego dziedzictwa rozważanych do renowacji, Taha zadeklarował, że żydowski charakter tych dwu świętych miejsc jest „sztuczny” i że stanowi to „kradzież”. Powiedział nawet, że zwoje Morza Martwego zostały „skradzione” palestyńskim Arabom.

Miasto Szilo jest kolejnym celem rewizjonizmu Tahy. Mimo że Szilo było stolicą narodu żydowskiego przez przeszło cztery wieki, a Żydzi przynieśli tam swój Przybytek, Taha rozgłasza, że żydowskie Szilo nigdy nie istniało: „Osadnicy udali, że znaleźli świątynię w Szilo”, ogłosił. „Mogą znaleźć kości kurczaka, którego moja babka zjadła 50 lat temu i powiedzieć, że to był młody cielak ze starożytnej ofiary”. Taha dostaje fundusze i środki z UNESCO, rządów europejskich i stowarzyszeń takich, jak Studium Biblicum Franciscarium, dużego stowarzyszenia katolickiego w Jerozolimie.

Word of Life w Izraelu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.