PrześladowaniaZe świata

Pakistan: Podtrzymanie wyroków śmierci za rzekome wpisy na blogu

Wyrok sądu

W 2014 roku dwaj bracia, Qaisar i Amoon Ayub, zostali aresztowani i oskarżeni o bluźnierstwo w związku z opublikowaniem w 2009 roku treści w  Internecie. W 2018 roku obydwu chrześcijan uznano za winnych i skazano na śmierć. Od tamtej pory, w sprawie ich skazania i wyroków składano apelacje.

Skąd te zarzuty?

Przyczyną pierwotnej skargi była kłótnia Qaisara z muzułmańskim kolegą z pracy. Współpracownik wniósł skargę, twierdząc, że znalazł blog zawierający bluźniercze treści przeciwko islamowi i wymieniając Qaisara jako ich autora.

Razem z Qaisarem aresztowano jego brata Amoona, ponieważ dzielił z nim ten sam adres biurowy i numer telefonu, i podobno był twórcą wskazanej strony internetowej. Amoon uważa, że stronę stworzyli muzułmańscy koledzy Qaisara, by wyrównać rachunki.

8 czerwca sąd w Lahaurze odrzucił apelacje braci, podtrzymując ich wyroki śmierci. Odwołanie w tej sprawie ma trafić do Sądu Najwyższego.

Chociaż w całym kraju wiele osób jest skazanych na śmierć za bluźnierstwo, władze jeszcze nigdy nie wykonały tego wyroku. W niektórych przypadkach oskarżeni o bluźnierstwo spędzili w więzieniu wiele lat. Wielu z nich zostało fałszywie oskarżonych z powodu konfliktów interpersonalnych lub nietolerancji religijnej.

Módlmy się…

Módlmy się za Qaisara i Amoona, którzy od wielu lat przebywają w więzieniu wskutek fałszywych oskarżeń.

Pamiętajmy o ich rodzinach, w tym trójce dzieci Qaisara, a także o prawnikach, którzy obecnie przygotowują ich apelację w Sądzie Najwyższym.

Módlmy się też, by pakistańscy prawodawcy odnieśli się do powszechnego nadużywania krajowych praw o bluźnierstwie.

Źródła: CLAAS, The Hindu, ACLJ, USCIRF, Gatestone Institute
Za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Podobne: Pakistan: Wniosek Zafara Bhattiego o zwolnienie za kaucją odrzucony

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button