PrześladowaniaZe świata

Pakistan: Ekstremiści zapowiadają zemstę

PakistanPięć lat po zamordowaniu ówczesnego gubernatora prowincji Pendżabu, Salmana Taseera, pakistański rząd nakazał 29 lutego ściąć jego ochroniarza, a jednocześnie mordercę, Mumtaza Qadri. Swój czyn morderstwa Taseera uzasadniał powtarzającą się krytyką gubernatora wobec prawa o bluźnierstwie oraz jego wstawiennictwem za skazaną na śmierć chrześcijanką Asią Bibi. W całym kraju część społeczeństwa uważała Qadri za bohatera, który „obronił honor islamu”. Po egzekucji mordercy przez powieszenie wielu islamskich przywódców poprzysięgło zemstę, aby chrześcijanie wiedzieli, że gniew może zostać ponownie użyty przeciwko nim.

Kraj pod uciskiem ekstremistów

Wielu obserwatorów uważa postępowanie wobec oskarżonego zamachowcy jako istotną kwestię ukazującą jak rząd pakistański chce przeciwdziałać terrorowi islamskiemu. Równie duże napięcie miało miejsce w styczniu, gdy wystosowano próbę ułaskawienia Qadriego. Gubernator Taseer nie był jedynym, dla którego odmowa posłuszeństwa siłom islamu stała się bardzo kosztowna. Kilka miesięcy później z powodu wstawiennictwa m.in. na rzecz mniejszości chrześcijańskiej zamordowano ministra ds. mniejszości religijnych, chrześcijanina Shabaza Bhatti. Reakcje po morderstwie Taseera pokazują, że tego rodzaju czyny nie są tylko smutnymi pojedynczymi przypadkami, które izolowane mniejszości przypisują radykalnej ideologii. Natychmiast po ujawnieniu morderstw tysiące osób z całego kraju wyraziło swoją sympatię dla zatrzymanych sprawców. Ponad 2000 adwokatów zadeklarowało gotowość do bezpłatnej obrony Quadriego. Natomiast rodzina zamordowanego Taseera miała problem ze znalezieniem imama, który poprowadzi jego pogrzeb. Sędzia Pervez Ali Shah, odpowiedzialny za wyrok śmierci dla mordercy, został na dłuższy czas przeniesiony ze względów bezpieczeństwa do Arabii Saudyjskiej.

Takie powszechnie znane nastroje doprowadzają do silnego ucisku zwolenników mniejszości religijnych. Jeśli dojdzie do oskarżeń przeciwko nim, ich zeznania nie mają często znaczenia dla władz czy sądów. Najbardziej znanym przykładem jest chrześcijanka i matka pięciorga dzieci, Asia Bibi, która z powodu obrazy proroka Mahometa przebywa już sześć lat w celi śmierci.

Chrześcijanie boją się dalszych ataków, ale widzą oznaki nadziei

Już w dniu egzekucji Quadriego w wielu miasta Pakistanu doszło do zamieszek. Niektórzy chrześcijanie starają się nie opuszczać swoich domów. Młody chrześcijanin z Peszawaru opowiedział Open Doors: „Jeśli umieram za swoją wiarę w Jezusa to inna sprawa; z pewnością jednak nie chcę umrzeć dlatego, że ktoś jest zły na rząd z powodu egzekucji muzułmańskiego kryminalisty”. Jego przyjaciel dodaje: „Dziś przynajmniej po raz pierwszy czuję, że rząd naprawdę dba o sprawiedliwość!” Reakcje na wyrok śmierci dla Quardiego są jednak różne wśród wierzących. Niektórzy docenili to, że władze wykazały się odwagą wobec ekstremizmu. Inni wykazują smutek z powodu kolejnego bezsensownie zakończonego życia człowieka. W mediach prawie nie mówi się o tej egzekucji, by nie zaostrzać sytuacji.

Tymczasem chrześcijańskie wspólnoty w Pakistanie spoglądają z niepokojem i nadzieją na rozprawę odwoławczą Asi Bibi. Według doniesień jej obrońcy Saifa-ul-Malooka niedługo mają rozpocząć się przesłuchania w tej sprawie. Ten proces będzie nadal pilnie śledzony ze wszystkich stron.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors zajmuje obecnie 6 miejsce, wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani z powodu swojej wiary.

Prosimy módlcie się za chrześcijan w Pakistanie:

Dziękujmy za wszystkich pakistańskich polityków, którzy postępują zgodnie z prawem i nie boją się przeciwstawić ekstremizmowi.
Módlmy się, aby w obecnej sytuacji nie doszło do dalszych zamieszek.
Módlmy się dalej za Asii Bibi, jej rodzinę i organy odpowiedzialne za jej dalsze losy.
Módlmy się za chrześcijan w Pakistanie, którzy często żyją pod ogromną presją przez wiele lat i zawsze mogą spodziewać się ataków.
Módlmy się za ekstremistów islamskich, aby Jezus stanął przed nimi i uwolnił ich od nienawiści i przemocy.

Źródło Open Doors, World Watch Monitor
Tłumacz Alicja Gubernat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button