PrześladowaniaZe świata

Pakistan: chrześcijanie więzieni z powodu prawa o bluźnierstwie

Pakistan 4Prawo o bluźnierstwie jest odpowiedzialne za potężne cierpienie chrześcijan i innych mniejszości religijnych w Pakistanie. Organizacja Open Doors prosi o modlitwę za chrześcijan, którzy przebywają w więzieniu z powodu niesprawiedliwego prawa o bluźnierstwie. Międzynarodowa organizacja chrześcijańska, która zrzesza chrześcijan różnych denominacji donosi o złej kondycji psychicznej chrześcijan pakistańskich, którzy od początku maja pozostają w więzieniu.

25-letni Babar Masih z miejscowości Chichawatni (prowincja Pendżab), został oskarżony o „urażenie uczuć religijnych” muzułmanów. Według zeznań jego brata, Masih od siedmiu lat cierpi na chorobę psychiczną cechującą się wybuchami agresji i niekontrolowanymi wypowiedziami. Prawnik Europejskiego Centrum Reguł Prawnych i Sprawiedliwości w Pakistanie, Khurram Shehzad Maan, powiedział, że podczas ataku muzułmanów na Masiha, ten obraził słownie napastników, ale fanatycy oskarżyli go o obrazę osoby Mahometa. „Policja od początku była świadoma, że Babar Masih nie jest poczytalny. Mieli pełne prawo umieścić go w klinice psychiatrycznej”, stwierdził prawnik.

Trzy chrześcijańskie rodziny z tej samej miejscowości, które są spokrewnione z Masihem, ze strachu przed prześladowaniami musiały się tymczasowo ratować ucieczką ze swoich domów. Aktualnie wróciły do swojej miejscowości.

Krytycy prawa na liście śmierci

Prawo o bluźnierstwie jest odpowiedzialne za potężne cierpienie chrześcijan i innych mniejszości religijnych w Pakistanie. Dyskusje prowadzone między muzułmanami a chrześcijanami, nie zmniejszają ilości chrześcijan zamykanych do więzienia na jego podstawie. Pakistan, w którym obowiązuje kara śmierci na podstawie art. 295, jest aktualnie na 11 miejscu listy Open Doors, listy krajów, gdzie najbardziej prześladuje się chrześcijan.

Opinii publicznej znany jest przypadek Asii Noreen (znanej też jako Asia Bibi), która została skazana na karę śmierci w listopadzie ubiegłego roku. W wyniku sprzeczki z koleżankami z pracy została oskarżona o znieważenie osoby Mahometa. Matka pięciorga dzieci jest niewinna, ale wciąż przebywa w więzieniu. Jej rodzina musi się ukrywać.

Z kolei dwóch polityków pakistańskich, Salman Taseer, gubernator Pendżabu oraz minister Shahbaz Bhati oddali swe życie za obronę Asii Bibi. Zostali zamordowani przez fanatyków, ponieważ „ośmielili się” stanąć w jej obronie. Obaj politycy zginęli w biały dzień z rąk muzułmanów.
Sherry Rahman, polityk z Karachi znalazła się także na celowniku fanatyków, ponieważ przygotowywała reformę mającą na celu zmianę prawa o bluźnierstwie. Kobieta ukrywa się.

źródło: Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.