Ze świata

Pakistan: Asia Bibi – więzienna codzienność

Asia BibiSkazana na śmierć matka od sześciu lat więziona w tragicznych warunkach.
Sytuacja jest bardzo dziwna: Z powodu swojej wiary Asia Bibi żyje pod jednym dachem z 42 mordercami, 30 narkomanami, 21 złodziejami, 12 porywaczami i innymi przestępcami. Kobieta mieszka w odizolowaniu, z dala od ukochanej rodziny. Wielu chrześcijan z Niemiec oraz z Polski wykorzystało okazję, by za pomocą Open Doors wysłać jej pocztówkę, która może pocieszyć Asię w tym ponurym miejscu.

Upał, ciemność i toaleta dla 25 więźniów

Często przed oczami Asi Bibi pojawiają się sceny z 2009 roku, gdy zarzucono jej, że „zanieczyściła” pobliską studnię, po tym jak jako chrześcijanka napiła się z niej. Asia lubi wracać myślami do swojej odważnej odpowiedzi, jakiej udzieliła muzułmańskim pracownikom. Przyznała wówczas, że Jezus ją zbawił i dodała fatalne w skutkach zapytanie: „A co zrobił dla was wasz prorok?”. Późniejszy proces doprowadził do skazania ją na śmierć. Był to pierwszy taki wyrok z powodu zarzutu bluźnierstwa, jaki usłyszała kobieta.

Więzienie dla kobiet w Multan posiada tylko jedno piętro. Nie ma tam prawie żadnej wentylacji. Budynek przeznaczony dla około 30-40 więźniów, ale mieści obecnie 150 uwięzionych, a do dyspozycji mają tylko 6 toalet. „Lato w Multan jest ekstremalnie gorące”, opowiada jeden z byłych więźniów. „Dodaj razem przepełnienie, brak dostatecznych warunków sanitarnych, nagrzanie, oświetlenie i wentylację, a otrzymasz poczucie piekielnej dziury, w której Asia jest zamknięta”, kontynuuje.

Bóg jest z nami i Asią

Nie ma żadnych dowodów na to, że Asia Bibi jest z powodu „oskarżenia o bluźnierstwo” traktowana gorzej niż inni osadzeni. Ze względu na ogromne międzynarodowe zainteresowanie jej przypadkiem, byłoby nawet możliwe, żeby była traktowana nieco lepiej niż pozostali. Nie jest jednak tajemnicą, że strażnicy więzienni często wyładowują swoją złość na chrześcijanach. To prawdopodobnie dotyczy także Asi Bibi.

Celowo buduje się w niej też poczucie samotności. Szanse na odwiedziny jej męża i dzieci są nadal bardzo niewielkie. Nawet jeśli byłoby to dozwolone, w pomieszczeniu byłby przez cały czas strażnik. Inni więźniowie, których dzieci są młodsze niż 7 lat, mogą przebywać razem z nimi. Z tego powodu na korytarzach słychać często dziecięcy śmiech lub krzyk.

Jak Asia radzi sobie z tym wszystkim? Jedna z pakistańskich terapeutek w sprawach traumy zaznacza: „Asia Bibi nie jest przygotowana na traumatyczne długoletnie rozstanie z najbliższymi. Nawet jeśli zostanie uwolniona, pozostaną w niej duże szkody psychiczne. Leczenie tych „ran” będzie długim procesem. Gdyby tylko miała tam jakieś zajęcie, co pochłonie jej myśli i zajmie ją! Jest jednak pozostawiona sama sobie ze swoimi myślami i modlitwą. Nie wiemy czy ma przy sobie Biblię, ale zazwyczaj jest to mało prawdopodobne. Pociesza mnie, że Jezus nazwany jest jako ‘Emmanuel’ – Bóg jest z nami. To daje mi pewność, że Asia Bibi nie jest sama”.

Nasz partner z tego regionu mówi: „Przykład Asi Bibi pokazuje wyraźnie: Musimy przychodzić do Boga w modlitwie! Od wielu lat staramy się o wsparcie modlitewne dla Asi – szczególnie wśród miejscowych wierzących. Muszą wstawiać się w modlitwie za swoją aresztowaną siostrą”.

Prosimy, wy również trwajcie w modlitwie za Asią Bibi!

„Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego” (List Jakuba 5,16)

• Módlmy się o Boże pocieszenie i siłę dla Asi Bibi, aby wytrzymała więzienną atmosferę i długoletnią niepewność.
• Módlmy się, aby mąż i dzieci Asi Bibi dobrze radzili sobie podczas trudnego czasu nieobecności żony i mamy.
• Módlmy się o Bożą suwerenną interwencję, aby otworzył drzwi więzienia i Asia znowu mogła być ze swoją rodziną.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button