PrześladowaniaZe świata

Pakistan: Asia Bibi nadal w więzieniu. Zabójstwo Salmana Taseera…

Pakistan: Asia Bibi nadal w więzieniu. Zabójstwo Salmana Taseera, polityka walczącego o uwolnienie Asii i zmiany w prawie przeciw bluźnierstwu. Asia Bibi nadal przebywa w więzieniu Sheikhupuira w prowincji Pendżab, czekając na ustalenie przez Sąd Najwyższy w Lahore daty rozpatrzenia jej apelacji od wyroku śmierci za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, który otrzymała w listopadzie 2010 r. Czas Bożego Narodzenia i początek Nowego Roku stanowiły bardzo burzliwy okres w sporze o prawo przeciw bluźnierstwu i uwolnienie Asii Bibi. Jego najtragiczniejszym jak dotąd momentem było zabójstwo Salmana Taseera, gubernatora prowincji Pendżab i jednego z czołowych polityków, którzy zabiegali o ułaskawienie Asii i zmianę prawa o bluźnierstwie. Taseer został zastrzelony 4 stycznia przez własnego ochroniarza, kiedy wysiadał ze swojego auta przed centrum handlowym w Islamabadzie. Motywem zabójstwa była zemsta na gubernatorze za jego poparcie względem zniesienia prawa przeciw bluźnierstwu i ułaskawienia Asii Bibi. Taseer był jednym z najważniejszych polityków rządzącej Pakistańskiej Partii Ludowej (PPP) i bliskim współpracownikiem prezydenta Asifa Alego Zardariego.

W tym czasie miało także miejsce wiele innych wydarzeń, zarówno korzystnych, jak i niekorzystnych dla przebiegu sprawy. W Dzień Bożego Narodzenia w Lahore odbyły się demonstracje za i przeciw kontrowersyjnemu prawu. Z jednej strony protestowały ugrupowania islamskie, z drugiej zaś członkowie Pakistańskiego Chrześcijańskiego Aliansu Demokratycznego i innych organizacji broniących praw obywatelskich. Islamscy aktywiści usiłowali dostać się do chrześcijańskich demonstrantów. Ich próby zostały jednak udaremnione przez policję.

26 grudnia w Karaczi miało miejsce spotkanie założycielskie aliansu pod nazwą „Obywatele dla demokracji”, utworzonego przez organizacje społeczne i broniące praw człowieka, a także związki zawodowe i prawników. Wzięło w nim udział 28 różnych denominacji. Zadaniem aliansu jest zorganizowanie narodowej kampanii w celu wniesienia poprawek do kontrowersyjnego prawa przeciw bluźnierstwu. Zgromadzeni wyrazili pełne poparcie dla projektu poprawek do prawa przeciw bluźnierstwu zaproponowanych przez parlamentarzystkę Sherry Rehman. Postanowiono także spotkać się z komisją parlamentarną ds. projektów ustaw, aby przyspieszyć ten proces.

Z drugiej strony, islamskie partie nasiliły presję na rząd, aby zapobiec wprowadzeniu jakichkolwiek zmian w kontrowersyjnym prawie przeciwko bluźnierstwu. 31 grudnia radykalni muzułmanie zorganizowali w całym kraju falę strajków i protestów. Protestujący próbowali dostać się do rezydencji prezydenta Zardariego w Karaczi i obrzucali ją kamieniami. Policja była zmuszona do użycia gazu łzawiącego. Protestujący obrażali Asię Bibi oraz Sherry Rehman, muzułmankę z rządzącej Pakistańskiej Partii Ludowej, która zaproponowała zmiany w ustawie przeciw bluźnierstwu.

Próbując załagodzić sytuację, rząd ogłosił, że nie planuje zniesienia prawa przeciw bluźnierstwu ani nawet wniesienia do niego poprawek. 1 stycznia minister ds. religii Khursheed Shah, przerywając obrady niższej izby parlamentu, Zgromadzenia Narodowego, oznajmił, że rząd nie odpowiada za projekt ustawy wniesiony przez Sherry Rehman. Minister zapewnił jednocześnie, że podejmie konieczne kroki, aby w przyszłości zapobiec nadużywaniu tego prawa wobec mniejszości. Stanowi to poważne uwstecznienie w polityce rządu, który uprzednio przejawiał wolę wniesienia poprawek do prawa i utworzył w tym celu komitet z ministrem ds. mniejszości Shabahzem Bhattim na czele.

Wobec nasilających się działań radykalnych islamistów, domagających się zachowania prawa przeciw bluźnierstwu i wykonania wyroku śmierci wobec Asii Bibi, przeciwnicy tego stanowiska także nie ustają w swoich wysiłkach. Na całym świecie chrześcijanie zanoszą w tej sprawie modlitwy i piszą petycje do przedstawicieli władz. Aktywni są także muzułmanie, którzy potępiają działania radykalnych islamistów. Raza Anjum, muzułmanin, radny brytyjskiego miasta Saffron-Walden, niedawno przybył do Pakistanu, aby walczyć o uwolnienie Asii. Spotkał się już z jej rodziną, jej adwokatem i niektórymi przywódcami chrześcijańskimi w prowincji Pendżab. Ma się także wkrótce spotkać w tej sprawie z premierem Pakistanu, Syedem Yousafem Razą Gillanim i innymi ważnymi osobistościami politycznymi.

Asia Bibi nie jest bezpieczna nawet w więzieniu. Władze wzmocniły jej ochronę po tym jak muzułmański duchowny, Maulana Muhammad Yousuf, wyznaczył nagrodę pieniężną dla każdego, kto ją zabije. Raport służb wywiadowczych wydany w ubiegłym tygodniu ostrzegł władze o kolejnym zagrożeniu, mianowicie o ataku samobójczym, planowanym przez organizację bojową o nazwie „ugrupowanie Moaviya”.

Dziękujmy Bogu za dotychczasową ochronę dla Asii i jej rodziny. Chwalmy Pana za odważną i nieugiętą postawę tej prostej chrześcijańskiej kobiety, która wobec niewyobrażalnej presji nie wyrzekła się swojej wiary w Chrystusa, ale stała się narzędziem pobudzenia kościoła na całym świecie do walki o zniesienie niesprawiedliwego prawa przeciw bluźnierstwu.
Nie ustawajmy w modlitwie o uwolnienie Asii i Boże wsparcie dla jej rodziny. Módlmy się za chrześcijan w tym kraju, oraz wszystkich, którzy walczą o zniesienie prawa przeciw bluźnierstwu i uwolnienie Asii, aby Bóg dał im nieustraszonego i nieugiętego ducha. Prośmy Pana, aby wobec niedawnego zabójstwa Salmana Taseera pakistańscy chrześcijanie nie upadali na duchu, ale nabrali odwagi i wiary, wiedząc jak potężnemu Panu służą.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

2 komentarzy

  1. Islamskie „Prawo przeciw bluznierstwu” chroniace dawno zmarlego Mahometa jest brutalne i okrutne ponieważ prawda o megalomanskim szarlatanie ma sile by podkopac podwaliny pod Islam by runal i muzlumanie o tym wiedza.
    Jedynym fundamentem Islamu jest wiarygodnosc i autorytet Mahometa. Jeśli pomniejszy się wiarygodnosc Mohameta Islam wtedy jest bez argumentow.
    Caly Islam bazuje na Mahomecie i niczym innym. Nawet aspekty wywodzace się z judaizmu i chrzescijanstwa są skazona wersja tych religii które zostaly znieksztalcone i dopasowane do potrzeb psychpatycznego programu Mahometa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button