Ze świata

Ostrzeżenie terrorystyczne dla Jerozolimy

We wtorek wieczorem w Jerozolimie ogłoszono wysoki stan zagrożenia atakiem terrorystycznym. W całym mieście rozmieszczono jednostki policji i wojska przez całą środę, a ich posterunki kontrolne na ważnych skrzyżowaniach spowodowały większe niż zwykle korki. Jerozolimskie karetki pogotowia oraz sanitariusze również pozostawali w stanie wysokiej gotowości, podobnie jak straż pożarna. Alarm ten aż tak bardzo nie przełamał normalnego rytmu mieszkańców Jerozolimy, którzy udali się załatwiać swoje sprawy, choć uświadamiano wszystkim, aby wzmogli czujność w stosunku do dziwnych zachowań lub dziwnych obiektów. Powszechnym jest, że ludzie, szczególnie turyści, zapominają toreb lub pozostawiają je bez opieki w miejscach publicznych, takich jak przystanki autobusowe lub tramwaje. Może to powodować ogromne opóźnienia w komunikacji publicznej, gdyż obszar taki jest natychmiastowo odgradzany, a na miejsce wysyła się policyjną jednostkę saperską, aby ustalić, czy obiekt nie zawiera środków wybuchowych.

Komentarz:
Krytycy Izraela zwykle popełniają jeden dość powszechny błąd: nie uwzględniają tego, że Izrael jest w stanie zagrożenia bezpieczeństwa. Z tego powodu, cokolwiek Izrael robi, aby się chronić, np. buduje ogrodzenia bezpieczeństwa, rozmieszcza posterunki kontrolne, wprowadza ograniczenia co do ilości Arabów przybywających do Izraela z Autonomii Palestyńskiej, naciska na utrzymywanie strategicznych obszarów pod kontrolą Izraela oraz robi wypady do AP w poszukiwaniu terrorystów – wszystko to jest postrzegane jako niepotrzebne środki ucisku. Są one określane jako „środki brutalnej okupacji”, które nie mają usprawiedliwienia.

Czasami po okresach względnego spokoju nawet Izraelczycy są kuszeni, aby w tę wersje uwierzyć – ma to wszystko w ich przypadku psychologiczne uzasadnienie, desperacko chcą wierzyć, że oni również mogą żyć w pokoju. Potem nagle ostrzeżenie takie, jak to we wtorek i środę powoduje szybki powrót do rzeczywistości. Nie jest tak, że wrogowie Izraela przestali snuć terrorystyczne scenariusze przeciw Żydom – po prostu Izrael udoskonalił się w walce i zapobieganiu terrorowi. Mimo to, samo sprawiedliwi krytycy Izraela na pewno będą nadal ignorować izraelskie problemy bezpieczeństwa – bo gdy wszystko jest już czarne lub białe, ich zadanie jest łatwiejsze.

za Word of Life w Izraelu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button