Wydarzenia

Olsztyn: Koncert na 500-lecie Reformacji

Koncert „Soli Deo Gloria”

Koncert Soli Deo Gloria Poznan 2017Koncert „Soli Deo Gloria” (Jedynie Bogu Chwała) z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

15 października 2017, niedziela, godz. 19:00, sala koncertowa filharmonii. Koncert biletowany.

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna i Chór Warsztatów „Soli Deo Gloria”
(przygotowanie chóru – Katarzyna Kiklewicz).
Maciej Kotarba – dyrygent
Daniel Sałaciński – dyrygent
Soliści: Jerzy Dajuk, Janusz Bigda, Ewa Giska ,Ewa Seferynowicz
Janusz Ciepliński – prowadzenie koncertu, prelekcja

Fakt, iż rok 2017 został ogłoszony przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego Rokiem Reformacji stał się jednym z przyczynków do zaprezentowania olsztyńskiej publiczności wyjątkowego dorobku muzycznego wywodzącego się z tradycji kościołów protestanckich.

Tak jak trudno wyobrazić sobie europejską muzykę bez J.S. Bacha, J.F. Haendla, F. Mendelssohna – Bartholdiego i wielu innych kompozytorów będących zadeklarowanymi i zaangażowanymi protestantami, tak trudno troszcząc się o historyczną pamięć naszego regionu, szczególnie Mazur i Pomorza, pominąć wielki wkład w jego rozwój polskich i niemieckich Ewangelików czy wiernych innych wyznań protestanckich: Metodystów, Menonitów, Baptystów i innych…

Koncert Soli Deo Gloria nawiązujący swoim tytułem do jednego z wielkich haseł reformacji będzie doskonałą okazją do przypomnienia wspaniałych religijnych hymnów i pieśni które od stuleci rozbrzmiewały nie tylko w murach mazurskich kościołów ale także, a może przede wszystkim w setkach tysięcy domów ludności zamieszkującej tereny obecnego województwa warmińsko-mazurskiego.

W programie koncertu usłyszymy

zarówno hymny z początków reformacji niemieckiej, w tym słynne „Warownym Grodem Jest Nasz Bóg” autorstwa samego Marcina Lutra jak i stworzone współcześnie, majestatyczne, barwne pieśni będące nośnikami idei zapoczątkowanych przez XVI wiecznych reformatorów kościoła. Nie zabraknie też przepięknych a dziś już prawie zapomnianych utworów wielkich postaci polskiej reformacji.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.