Ze świata

Olimpijskie sporty kobiece tylko dla kobiet?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski otrzymał nową petycję z żądaniem, by na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w 2021 roku w Tokio zawieszono wytyczne, dotyczące transseksualnych sportowców płci męskiej, którzy identyfikują się jako kobiety. logo olimpijskie

Wysiłek podjęty przez bezstronną koalicję Save Women’s Sports (Ocalić Sporty Kobiece) umacnia wyższość praw kobiet, szczególnie w odniesieniu do sportów wyczynowych. Koalicja twierdzi, że koncepcja, by mężczyźni pojawiali się jako kobiety, jest fundamentalnie niesprawiedliwa, krzywdząca i zła.

„Uzgodnione w 2015 roku wytyczne, określające uprawnienia dla transseksualistów, które pozwalają mężczyznom identyfikującym się jako kobiety na udział w dyscyplinach kobiecych, są nie do przyjęcia. Samo obniżenie poziomu testosteronu na jeden rok nie neguje męskiej przewagi nad zawodniczkami płci żeńskiej” – głosi petycja.

„Pozwolenie sportowcom płci męskiej, by identyfikowali sie jako zawodnicy płci żeńskiej, jest nieodpowiedzialne, nonszalanckie i niebezpieczne” – stwierdzono dalej. „Przyjmując wytyczne z 2015 roku, porzuciliście swój obowiązek ochrony bezpieczeństwa i integralności kobiet i sportów kobiecych. Jest to równoznaczne z jawną dyskryminacją kobiet na podstawie płci. Mężczyźni nie powinni konkurować w sportach kobiecych”.

Beth Stelzer, założycielka Save Women’s Sports, w e-mailu do „The Christian Post” zwróciła uwagę na wiele źródeł poparcia dla petycji.

„Nasza koalicja z całego świata, reprezentująca całe spektrum opcji politycznych, podnosi alarm, i spodziewamy się, że nasz głos zostanie usłyszany” – napisała. „Jesteśmy zjednoczeni, by walczyć o sprawiedliwość i chronić definicję kobiety. Nie damy się uciszyć i będziemy wzrastać w siłę. Nie można powstrzymać prawdy”.

Linda Blade, trenerka wyników z Edmonton w Kanadzie, doktor kinezjologii i członkini założycielka Save Women’s Sports, również w komentarzu dla „CP” dodała, że petycja stanowi „dla kobiet nowy początek w sportach globalnie i lokalnie”.

„Kobiety wymagają takiego samego szacunku, jak mężczyźni” – powiedziała.

Do tej pory, petycję SWS podpisały różne grupy kobiece z całego świata, reprezentujące cały wachlarz poglądów. Wśród sygnatariuszy znalazły się organizacje konserwatywne, takie jak Concerned Women for America, po feministyczne, radykalnie lewicowe, jak Women’s Liberation Front.

„Nawet, gdyby sportowcy płci męskiej nie mieli psychologicznej przewagi nad sportowcami płci żeńskiej (którą mają), kobiety i dziewczęta mają bezwarunkowe prawo, by powiedzieć 'nie’ mężczyznom i chłopcom w przestrzeniach przeznaczonych tylko dla kobiet” – napisała Kara Dansky, członkini zarządu Women’s Liberation Front, w e-mailu do „CP”.

„WLF jest dumne, że może razem z Save Women’s Sports sponsorować tę petycję” – pisze Dansky.

Petycję podpisała też pływaczka Sharron Davies, była zawodniczka olimpijska z Wielkiej Brytanii, zdobywczyni srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku na dystansie 400 metrów stylem dowolnym.

Petycja została przetłumaczona na język holenderski, hiszpański i francuski.

W oficjalnych wytycznych z 2015 roku, odnoszących się do zawodników transseksualnych, Międzynarodowy Komitet Olimpijski stwierdził, że „konieczne jest zapewnienie na tyle, na ile to możliwe, by transseksualni sportowcy nie byli wykluczeni z możliwości uczestnictwa w zawodach sportowych”. Komitet zwrócił też uwagę, że „tożsamość płciowa” – sformułowanie używane przez działaczy transseksualnych i ich zwolenników dla określenia, w jaki sposób identyfikują się jako płeć przeciwna – nie jest w pewnych państwach uznana prawnie.

Zgodnie z wytycznymi, wymóg chirurgicznej korekty ciała jako warunku wstępnego dla uczestnictwa w zawodach olimpijskich, nie jest potrzebny dla zachowania sprawiedliwości i może być niespójny z rozwijanym ustawodawstwem oraz pojęciami praw człowieka.

Wytyczne zastrzegają też, że sportowcy płci męskiej, którzy identyfikują się jako kobiety, muszą identyfikować się w ten sposób przez co najmniej cztery lata oraz muszą mieć obniżony poziom testosteronu przez co najmniej jeden rok przed pierwszymi zawodami, poddając się kontroli przez badania okresowe.

Zaplanowane pierwotnie na tegoroczne lato, Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 roku musiały zostać przełożone na następny rok z powodu globalnej pandemii koronawirusa.

Pod koniec marca tego roku, Idaho stało się pierwszym stanem w Stanach Zjednoczonych, w którym przyjęto prawo zakazujące transseksualnym mężczyznom uczestnictwa w sportach kobiecych na poziomie licealnym i uczelnianym. W konsekwencji, American Civil Liberties Union (Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich) wniosła sprawę do sądu pod zarzutem dyskryminacji.

Autor: Brandon Showalter

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button