Ze świata

Izraelscy uczniowie odkrywają monetę z czasów chrześcijańskiego cesarza, który prześladował Żydów

the coinCzterech uczniów dziewiątej klasy ze szkoły w izraelskim kibucu Jifat odnalazło w lutym złotą monetę, którą wybił Teodozjusz II, cesarz bizantyjski.

Czterej uczniowie – Ido Kadosh, Ofir Sigal, Dotan Miller i Harel Grin – natknęli się na monetę, kiedy przemierzali łąki wzdłuż galilejskiego strumienia, położonego przy tak zwanym Szlaku Sanhedryńskim. Chłopcy od razu zauważyli, że nie była to zwyczajna moneta. Powiadomili Zohara Porshyna, swojego nauczyciela geografii i historii, który skontaktował się z Israel Antiquities Authority (IAA), organem odpowiedzialnym za regulacje prawne dotyczące zabytków, a także za ich konserwację.

1600-letnia moneta okazała się być niezwykle rzadkim znaleziskiem.

– Ta moneta to solid wybity około 420-423 roku przez cesarza Teodozjusza II w Konstantynopolu (obecnym Stambule). Podobne monety znajdowano już co prawda na terenie wschodniej części dawnego Cesarstwa Bizantyjskiego, ale nigdy wcześniej w Izraelu. Awers przedstawia podobiznę cesarza, a rewers sylwetkę bogini Wiktorii trzymającej w ręku laskę – wyjaśnia dr Gabriela Bijovsky, specjalistka w dziedzinie numizmatyki z IAA.

Teodozjusz II był jednym z najbardziej wpływowych cesarzy bizantyjskich. Był odpowiedzialny za sporządzenie Kodeksu Teodozjańskiego, czyli zbioru praw Cesarstwa rzymskiego.

Chrześcijański cesarz uznawał jednak Żydów za obywateli drugiej kategorii.

Żydzi nie mogli pełnić służby wojskowej i cywilnej, nie pozwalano im także budować nowych synagog.

– Cesarz Teodozjusz II zlikwidował tytuł Nasi, przewodniczącego Rady Sanhedrynu. Ogłosił też, że wpłaty, których Żydzi dokonywali na rzecz Sanhedrynu, mają być przenoszone do cesarskiego skarbca – mówił Yair Amitzur, główny archeolog z IAA pracujący przy Szlaku Sanhedryńskim.

– Założony z inicjatywy IAA Szlak Sanhedryński opowiada historię żydowskich przywódców w Galilei w czasach Miszny i Talmudu. Symboliczne jest to, że złota moneta, odkryta niedaleko Szlaku Sanhedryńkiego, przedstawia dramatyczny okres, w którym to Sanhedryn przestał w Galilei funkcjonować. W związku z tym centrum życia żydowskiego stał się Babilon – powiedział Amitzur.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button