Świadectwa

Oczyszczony z trądu

Kiedy zaczęły pojawiać się białe plamy na skórze Jonjin Dola nie przejmował się tym zbytnio. Myślał, że to tylko wysypka, która szybko minie. Jonjin żył bez świadomości, że ma trąd. Dla większości świata zachodniego trąd jest chorobą zapomnianą. Choroba ta atakuje skórę i nerwy obwodowe i rzadko jest spotykana na zachodzie. Gdy pojawia się trąd można go łatwo wyleczyć lekami, które usuwają objawy w ciągu kilku miesięcy.

W Azji południowej trąd jest jednak znacznie bardziej powszechny. Według WHO – Światowej Organizacji Zdrowia ponad 100 000 przypadków trądu jest zgłaszanych w południowej Azji. Istnieje ponad 1000 koloni przeznaczonych dla trędowatych. Gdy ktoś, tak jak np. Jonjin ma rozpoznanie choroby, piętno społeczne skazuje tę osobę na cierpienia fizyczne. Trąd powoduje wykluczenie społeczne, wielu chorych wyrzuca się z domów i resztę życia spędza w koloni dla chorych mimo, że choroba jest już wyleczona.

ok
Chory na trąd.

Pomimo starań grup takich jak WHO nie wszyscy chorzy podejmują w porę leczenie aby uniknąć niszczącego, trwałego zniekształcenia ciała. To właśnie stało się z Jonjin. W czasie kiedy szukał on leczenia choroba niszczyła jego ciało. Było ono tak trawione przez chorobę,  że zaczęło wydzielać płyn o przykrym zapachu. Płyn ten pokrywał całe ciało. Stan Jonjin był tak zły, że nikt nie chciał przebywać w jego pobliżu. Spędzał więc całe dnie sam w niewielkiej sypialni w swym domu.

Ta trudna sytuacja w której się on znalazł wywołała u niego ciężką depresję. Peter Kasoh, misjonarz wspierany przez GFA był pastorem w społeczności do której należał Jonjin. Pastor był pełen współczucia dla tego wierzącego. Rozpoczął więc 15-dniowe czuwanie modlitewne o zdrowie Jonjina. Peter Kasoh zrobił coś czego nikt wcześniej nie uczynił. Zaczął odwiedzać chorego w jego pokoju. Jonjin rozpoznał pastora gdy przyszedł do niego i stanął przy swym łóżku aby wspierać pastora w modlitwie. Peter spędził sporo czasu podczas tych 15 dni modlitwy z chorym. Wspierał go i pocieszał słowami z Pisma Świętego, przypominając mu o miłości Bożej i obietnicach opisanych w Biblii.

Ludzie we wsi z zaciekawieniem obserwowali całą tą sytuację. Byli zaskoczeni słysząc, że  Jonjin powoli wracał do zdrowia dzięki usilnym modlitwom. Na koniec 15-dniowego czuwania modlitewnego Jonjin był całkowicie uzdrowiony z trądu.  Ludzie z wioski byli pełni bojaźni Bożej. Bóg posłużył się desperacką walką chorego z trądem – oraz wstydem jaki przyniósł rodzinie – aby pokazać Swą uzdrowieńczą moc.

Źródło- GFA
Tłum. Eliza Tarka

pokaż więcej

Podobne wiadomości

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.