PrześladowaniaZe świata

Nigeria: Zamachy bombowe, giną również chrześcijanie

NigeriaPolicja informuje o co najmniej dwunastu ofiarach śmiertelnych po serii wybuchów mających miejsce w poniedziałkową noc (z 29 na 30 lipca). Mimo nieustannych wysiłków ze strony rządu, nie udaje się trwale przywrócić pokoju w chrześcijańskiej części stanu Kano na północy kraju. Do zamachów bombowych nie przyznała się żadna organizacja, jednak winowajcy upatruje się w islamskiej grupie Boko Haram, która od dawna cieszy się złą sławą. Nadal nie ustalono faktycznej liczby ofiar.

Nie mamy danych dotyczących aktów odwetu. Cała okolica została otoczona kordonem.

Rząd federalny przyznał Prezydenckiemu Komitetowi ds. Dialogu i Pokojowych Rozwiązań Zagrożeń Bezpieczeństwa na Północy dodatkowe dwa miesiące na przywrócenie ładu w północnej części kraju.

Przewodniczący Komitetu, Kabiru Tanimu Turaki, który we wtorek, dn. 30 lipca ogłosił przedłużenie terminu, wyraził smutek z powodu zamachów i dodał, że ludzie, którzy celowo przedłużają kryzys trwający na północy kraju, nie życzą dobrze Nigerii.

Kano, handlowe centrum północnych obszarów Nigerii, jest zamieszkałe głównie przez muzułmanów, jednak region, w którym podłożono bomby, Sabon Gari, jest w większości zamieszkały przez chrześcijan z południa.

W marcu Boko Haram przyznała się do samobójczych zamachów, w których zginęły co najmniej dwadzieścia dwie osoby. Tragedia miała miejsce w tym samym regionie, co poniedziałkowe wybuchy.

Rzecznik wojskowej Joint Task Force, kapitan Ikedichi Iwena, potwierdził zdarzenie i zapewnił, że niedługo rozpocznie się wstępne śledztwo.

Michael Tobias Idika, prezydent Ohanaeze Ndigbo, grupy Nigeryjczyków z południowego-wschodu mieszkających w Kano, wydał oświadczenie, w którym poinformował, że terroryści zaatakowali Sabon Gari około 21:30, podkładając bomby, które wybuchły prawie jednocześnie w wielu miejscach. Ucierpiało wiele domów.

“Bomba wybuchła także przy ulicy New Road 41, w budynku Kościoła zielonoświątkowego w samym środku wieczornego nabożeństwa”, powiedział w swoim oświadczeniu.

Komentując doniesienia policji o dwunastu ofiarach śmiertelnych, powiedział:

„Szacunki Ohanaeze mówią o trzydziestu dziewięciu ofiarach zabitych przy ulicy New Road oraz sześciu przy ulicach Igbo i Enugu. Nie znamy liczby osób, które odniosły obrażenia”.

Grupa wezwała do lepszej ochrony północnej części kraju.

Gubernator stanu, Rabi’u Musa Kwnkwaso, który odwiedził miejsce zdarzenia we wtorek rano, potępił zamachy, nazywając je odrażającym atakiem na całą Nigerię: „Atak na Sabon Gari jest atakiem na całą Nigerię, ponieważ ucierpieli chrześcijanie i muzułmanie. Ludzie z różnych grup etnicznych stracili życie lub odnieśli poważne obrażenia. Ktokolwiek się tego dopuścił, popełnił zbrodnię na całej Nigerii”.

Muzułmańska organizacja Jama’atu Nasil Islam, w poniedziałek podniosła alarm przed wielkim planem zepchnięcia całej północy, a tym samym całej Nigerii, w jeszcze głębszy kryzys.

W oświadczeniu podpisanym przez Sekretarza Generalnego, dr. Khalida Alitu Akubakara, JNI zastanawiała się, dlaczego nieustannie giną niewinni ludzie, zwłaszcza na północy kraju:

„Stanowczo potępiamy ten nieludzki i karygodny akt, i wzywamy do zachowania spokoju i umiarkowania. Zawsze modlimy się o to, by sprawcy tych skandalicznych zbrodni, jakiekolwiek przyświecają im motywy, ponieśli porażkę – i jeśli Bóg da, tak się stanie”.

Działająca na północy kraju organizacja Arewa Consultative Forum także wezwała tych, którzy ucierpieli w zamachach, by dla dobra kraju odłożyli na bok broń.

Open Doors apeluje o modlitwę:

Módlmy się za rodziny tych, którzy zginęli oraz za inne ofiary zamachów, by nie poddali się nienawiści, przebaczyli sprawcom i zaniechali jakiejkolwiek zemsty oraz by Pan ich pocieszył w ich cierpieniu.
Módlmy się do Jezusa, Księcia Pokoju, o przywrócenie pokoju na północy Nigerii.

Jezu Chryste, Książe Pokoju, baranku łagodny, który nie znieważałeś, gdy Cię znieważali, prosimy Cię, byś otoczył Nigerię płaszczem Swojej opieki niczym tarczą, o którą rozbiją się wszystkie pociski nieprzyjaciela. Błagamy Cię, byś przywrócił pokój w sercach ofiar tych strasznych zbrodni, uwolnij ich serca od pragnienia zemsty, obdarz łaską przebaczenia, by mogli żyć w pokoju i wolności, a przebaczając dali chrześcijańskie świadectwo. Działaj w sercach ludzi odpowiedzialnych za zachowanie porządku w tej części kraju, prowadź ich do podejmowania dobrych decyzji, służących sprawie pokoju. Potężny Panie, przyjdź ze swoją mocą także do serc tych, którzy służą złu, siejąc nienawiść i spustoszenie, daj im łaskę poznania Ciebie, by przestali krzywdzić i niszczyć, a zaczęli budować, by Nigeria mogła stać się wspaniałym krajem, w którym objawi się Twoja Chwała, Moc i Potęga. Amen.

Źródło Open Doors
TłumaczMonika Wilk-Dziuba

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.