PrześladowaniaZe świata

Nigeria: Smutne święta Bożego Narodzenia bez porwanych córek

święta Bożego Narodzenia bez porwanychW czasie, gdy wśród chrześcijan na całym świecie panuje radość z powodu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wiele rodzin z nigeryjskiego miasta Chibok przygotowuje się na drugie już smutne święta bez swoich porwanych córek. W kwietniu 2014 Boko Haram zaatakowało „Chibok Government Secondary School” oraz uprowadziło do pobliskiego lasu Sambisa 276 w większości chrześcijańskich dziewczynek. Open Doors spotkało się z rzecznikiem inicjatywy dla rodziców poszkodowanych kobiet.

Próby ratunku przy pomocy broni myśliwskiej

„14 kwietnia 2014 byłem w domu” wspomina Yakubu Nkiki Maina, którego 18-letnia córka Maimuna jest jedną z porwanych. „Gdy usłyszeliśmy pierwszy strzał, wszyscy mieszkańcy uciekli z wioski, ponieważ liczyliśmy się z tym, że Boko Haram zaatakuje również nas”. Gdy nadeszła wiadomość o porwaniu, rodzice dziewcząt natychmiast udali się do kampusu szkolnego. „Wszystkie budynki były spalone. Zalaliśmy się łzami, niektórzy się załamali”. Gdy większość otrząsnęła się z pierwszego szoku, mężczyźni zdecydowali się śledzić porywaczy – wyposażeni w tradycyjną broń myśliwską. Jednak w pobliskiej wsi zostali skutecznie ostrzeżeni: Bojownicy Boko Haram byli bardzo dobrze uzbrojeni, uwolnienie porwanych należało pozostawić armii. Rodzice w pośpiechu powiadomili władze, mając nadzieję na natychmiastową reakcję. Był to jednak początek długiego i bolesnego czasu rozczarowania i niepewności.

Trauma rodzin

Od 18 miesięcy sytuacja jest niemal bez zmian. Rząd nie spełnia swoich ciągłych obietnic, a dobre wiadomości okazują się fałszywymi doniesieniami. Wypowiedzi Boko Haram na temat islamizacji, sprzedaży i małżeństw dziewcząt powodują jeszcze większy ból. Jak można z tym dalej żyć?” Wszystkie poszkodowane rodziny żyją w ciągłej niepewności. Widać to często w codziennych sytuacjach takich jak wspólny posiłek rodziny, gdy rodzeństwo lub rodzice przerywają czynność i nagle zaczynają szukać porwanej córki lub siostry, wybuchają płaczem lub nie mogą dalej jeść. Niektórzy rodzice doznali zawału serca lub cierpią na chorobę wrzodową. Wielu cierpi z powodu ogromnej traumy i potrzebuje pilnej pomocy medycznej, której nie oferują lokalne szpitale. Do tej pory pochowano już 18 rodziców”.Nigeria

Rozczarowanie rządem

Yakubu Nkiki Maina opowiada o nadziei położonej w nowym rządzie. Jednak „jestem zaskoczony, że Boko Haram może nadal przeprowadzać zamachy w naszym regionie. Jak to możliwe, po tym wszystkim co się stało? Gdy słychać jakiś strzał, wszyscy chowają się w zaroślach, chociaż w okolicy stacjonuje wojsko. Zanim żołnierze coś usłyszą, Boko Haram zrobi swoje i zdąży zniknąć. Dlatego żyjemy w strachu”.

Z powodu panującego zagrożenia zamknięto szkoły w stanach Yobe i Borno. Nigeria zajmuje obecnie 10 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, wśród krajów o największym prześladowaniu wierzących.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w północnej Nigerii:

Módlmy się, aby cierpienia tych dziewczyn dobiegły końca a one zostaną uwolnione.
Módlmy się o siłę dla rodziców i rodzeństwa, aby potrafili wytrzymać tę rozrywającą serca niepewność.
Módlmy się za rząd i wojsko, aby Jezus dał im niezbędną determinację i sprawczość w celu ochrony chrześcijan i uwolnieniu porwanych dziewczyn.
Módlmy się za bojówkarzy Boko Haram, aby Bóg otworzył im oczy i by mogli poznać Prawdę jaka jest jedynie w Jezusie Chrystusie.

UWAGA: Światowy Indeks Prześladowań 2016 – 13 stycznia Open Doors opublikuje nowy Światowy Indeks Prześladowań. Módlmy się, aby wielu przywódców kościołów, osób medialnych oraz polityków zostało poruszonych do wspierania prześladowanych.

ŹródłoWorld Watch Monitor, Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button