PrześladowaniaZe świata

Nigeria: Samobójczy atak na chrześcijan w Jos

Trwa liczenie ofiar zamachu. Jedna chrześcijanka zabita, co najmniej 38 rannych w ataku terrorystów z sekty islamskiej Boko Haram podczas niedzielnego nabożeństwa wspólnoty protestanckiej Christ in Nigeria (COCIN). 26 lutego o godz. 7.20 czasu lokalnego, samochód z ładunkami wybuchowymi wjechał do kościoła podczas nabożeństwa niedzielnego. Zginęła przynajmniej jedna osoba, ale trwa badanie i napływają wciąż sprzeczne informacje o liczbie ofiar tego ataku. Zabita to dziewczynka. Rannych jest 38 osób.

„Kiedy wybuchła bomba, widziałem martwe ciało dziewczynki. Cztery osoby zostały ranne”, powiedział Yakubu Dutse, dyrektor finansowy COCIN.

Dutse powiedział też, że jeden z zamachowców został zastrzelony przez policjantów, a drugi ranny. Jeden z członków wspólnoty, Felix Apollos stwierdził, że widział co najmniej ciała pięciu chrześcijan zabitych w ataku. Trwa śledztwo w tej sprawie i szacowanie strat w ludziach.

Istnieje podejrzenie, że pilnujący kościoła żołnierze pozwolili przedostać się zamachowcom na teren kościoła.

Po tym akcie terroru drugie nabożeństwie o 10.00 zostało odwołane, jak również pozostałe w całym Jos.

Oficjalna nazwa Boko Haram to Jama’atu Ahlis Sunna Lidda’awati Wal-Jihad (Lud Oddany Krzewieniu Nauki Proroka i Dżihadu), nazwę Boko Haram tłumaczy się jako „Edukacja zachodnia to grzech”.

Populacja Nigerii to 158,2 mln ludzi. Chrześcijanie stanowią tu 51,3%, a muzułmanie 45% i żyją głównie na północy kraju.

Miasto Jos określane jest często jako linia graniczna i psychologiczna między chrześcijańskim południem a islamską północą i jest świadkiem dużej przemocy religijnej.

COCIN to jedna z największych wspólnot protestanckich w Nigerii. Powstała w 1904 r. założona przez Sudan United Mission i jej lidera dr. Karla Kunna. Od ubiegłego roku stała się celem Boko Haram, która zamordowała pastora Davida Usmana w Maiduguri. Oprócz Jos i Maiduguri, kościoły wspólnoty zostały zaatakowane także w Geidam, Damaturu, Potiskum (stan Yobe), a członkowie Kościoła zostali zaatakowani również w Tafawa Balewa i Bogoro (stan Bauchi).

22 stycznia br. w Tafawa Balewa zginęło co najmniej siedmiu chrześcijan. W Święta Bożego Narodzenia ekstremiści islamscy zamordowali 44 katolików w Madalla. 19 lutego zdetonowali bombę w Suleja (stan Niger), zraniono pięć osób.

Ekspert Open Doors dr Tomasz Michał Korczyński powiedział, że Nigeria przeżywa potężny regres kulturowy i religijny. Do głosu dochodzą przestępcze bojówki islamskie, które windują wysoko kraj w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors. W ubiegłym roku Nigeria zajmowała 23. miejsce rankingu, a w tym roku jest to pozycja 13. Wszystko wskazuje na to, że jeśli władze i służby bezpieczeństwa nie zareagują adekwatnie do zaistniałej sytuacji, Nigeria znajdzie się w następnym roku w pierwszej dziesiątce prześladowców wyznawców Jezusa Chrystusa.

“Open Doors jest blisko ofiar. Przychodzimy do rannych do szpitali, monitorujemy sytuację, opiekujemy się sierotami i wdowami po zamordowanych chrześcijanach. Teraz właśnie potrzebują największego wsparcia. Później trauma jest trudna do wyleczenia. Jednak niezależnie od wsparcia to cierpienie będzie trwało. Chrześcijanie z Nigerii, szczególnie z jej północnych obszarów, potrzebują naszej stałej modlitwy”.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button