PrześladowaniaZe świata

Nigeria: „Przyszłość kościoła pod znakiem zapytania”

NigeriaPorwane dziewczęta z Chibok nadal znajdują się w rękach Boko Haram, a ugrupowanie podejmuje kolejne kroki w celu rozszerzenia swoich wpływów w tym regionie. Z końcem sierpnia opublikowano film, w którym przywódca Boko Haram Abubakar Shekau ogłosił ustanowienie kalifatu. Dotyczy to przede wszystkim wiosek i miast w północnej części Nigerii, która została zajęta przez milicję islamską. Chrześcijański przywódca ostrzega, że przyszłość całego Kościoła na tamtym obszarze stoi pod znakiem zapytania.

Flaga islamistów wisi obecnie nad różnymi miejscami w trzech północno-wschodnich stanach Nigerii:

Borno, Yobe i Adamawa. Według najświeższych doniesień mediów w ręce milicji wpadło również miasto Bama, druga co do wielkości miejscowość w stanie Borno. Najwyraźniej nigeryjska armia nie sprzeciwiła się dobrze wyposażonym bojownikom na tyle, aby móc ich zatrzymać. Tysiące cywilów uciekło za granicę do pobliskiego Kamerunu.

Ogłoszenie kalifatu stanowi podstawę roszczeń Boko Haram o dojście do władzy. Ta islamska organizacja dąży do utworzenia niezależnego państwa islamskiego, podobnie jak robi to grupa IS w Syrii i Iraku. Jej władca „Kalif” uważany jest za następcę Mahometa i jest zarówno duchowym jak i doczesnym władcą nowego królestwa. W przypadku Boko Haram zostałby nim prawdopodobnie Abubakar Shekau, który jednak nie występował jeszcze w tej funkcji.Okrucieństwa popełniane w imię islamu wobec osób innej wiary uważane są legalne w świetle nowego prawa.

za Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button