PrześladowaniaZe świata

Nigeria: Odzyskanie dwóch dziewcząt z Chibok

Dziewczęta uprowadzone ze szkoły w Chibok w Nigerii w 2014 roku.

Po ponad ośmiu latach w niewoli, dwie spośród dziewcząt porwanych ze szkoły w Chibok w Nigerii zdołały odzyskać wolność. Hauwa Joseph i Mary Douda były wśród ponad 270 dziewcząt, które 14 kwietnia 2014 roku porwali terroryści Boko Haram.

Hauwa Joseph i Mary Douda

21 czerwca nigeryjskie wojsko pokazało obie niedawno odzyskane, młode kobiety, wraz z dziećmi, które urodziły się im w czasie niewoli. Hauwa została odnaleziona 12 czerwca wśród innych cywilów w pobliżu Barna. 14 czerwca Mary oddała się w ręce wojska w Ngoshe niedaleko granicy z Kamerunem. W obydwu przypadkach w czasie niewoli dziewczęta zostały zmuszone do poślubienia swoich porywaczy.

Hauwa miała zaledwie dziewięć lat, gdy została porwana. „Niedawno wydano mnie za mąż i urodziłam to dziecko” – powiedziała dziennikarzom. Jej mąż zginął w ataku wojska, zostawiając ją samą z 14-miesięcznym dzieckiem. „Zostaliśmy porzuceni, nikt się o nas nie zatroszczył. Nikt nie dawał nam jedzenia” – wspomina.

Mary miała 18 lat, gdy ją porwano. Przez cały czas niewoli brali ją za żonę różni bojownicy Boko Haram. „Głodzili mnie i bili, jeśli nie chciałam się modlić (po islamsku)” – wspomina swoje życie w obozie buntowników. Gdy postanowiła uciec, przekonała męża, że idzie odwiedzić inną kobietę z Chibok niedaleko Ngoshe. Z pomocą starszego mężczyzny spoza obozu Mary pojechała do Ngoshe, gdzie stacjonowało nigeryjskie wojsko.

Módlmy się…

Mówiąc o uczennicach z Chibok, które nadal są zaginione, Mary stwierdziła: „Wszystkie pozostałe dziewczęta z Chibok są żonami i mają dzieci. W Sambisa zostawiłam ponad 20 z nich”. Powiedziała też: „Jestem bardzo szczęśliwa, że wróciłam!”. Uważa się, że wzmianka Mary o Sambisa odnosi się do obozu Gazuwa w lesie Sambisa, głównej kwatery jednej z frakcji terrorystów Boko Haram.

Chwalmy Boga za bezpieczne odzyskanie Mary, Hauwy i ich dzieci. Módlmy się za te młode kobiety i ich rodziny, prosząc Pana, by dał im emocjonalne wsparcie i uzdrowienie w czasie ich ponownej integracji ze swoimi społecznościami.

Módlmy się o bezpieczny powrót innych dziewcząt, które nadal są w niewoli. Niech nigeryjskie władze podejmą konieczne działania, by zapewnić im bezpieczeństwo i odnowę, aby mogły szczęśliwie wrócić do swoich rodzin.

Źródła: Vanguard, Al Jazeera, France 24, Open Doors
Za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Inne: Nigeria: Studentka zabita za domniemane bluźnierstwo

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button