PrześladowaniaZe świata

Nigeria: Chrześcijanie na celowniku islamistów

Rośnie liczba uprowadzeń księży

Zdjęcie symboliczne: Kościół po zamachu bombowym – dowód niszczącej nienawiści, z jaką spotykają się chrześcijanie w dużej części Nigerii

Pod koniec lipca Obserwatorium Wolności Religii w Afryce (ORFA) opublikowało najnowsze badania dotyczące ataków islamistów w Nigerii. Kilka dni wcześniej doszło do porwania dwóch katolickich księży w Lere w Nigerii (stan Kaduna). Ksiądz John Mark Cheitnum został zamordowany w dniu uprowadzenia, natomiast ksiądz Denatus Cleopas zdołał zbiec swoim porywaczom.

„Chrześcijanie największą grupą pośród ofiar”

Obserwatorzy, analitycy i politycy od lat ostrzegają przed rosnącym brakiem bezpieczeństwa w Nigerii, gdzie codziennie dochodzi do morderstw i porwań cywilów przez członków ugrupowań terrorystycznych. Dane zebrane przez ORFA dokumentują wzrost liczby brutalnych ataków na cywilów w Nigerii z dwóch ostatnich lat (1 października 2019 – 30 września 2021) z podziałem na stany.

Autorzy stwierdzają, że w ramach zatrważającego trendu „chrześcijanie są największą grupą pośród ofiar zabójstw związanych z atakami Boko Haram, ISWAP, uzbrojonych pasterzy Fulani i innych 'bandytów’”. Frans Veerman, dyrektor grupy badawczej World Watch Open Doors, wyjaśnia, że wskaźnik ten jest jeszcze wyższy, gdy weźmie się pod uwagę procent populacji chrześcijan w poszczególnych stanach.

Alarmujące wyniki raportu są zbieżne z niedawnym wzrostem liczby porwań katolickich księży, z których ostatnie miało miejsce 15 lipca. John Marc Cheitnum został zamordowany tego samego dnia, kiedy został porwany. Denatus Cleopas uciekł z rąk porywaczy. Według katolickiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie było to już siódme uprowadzenie księży w ciągu ostatniego miesiąca.

Raport ORFA wymienia liczbę zabójstw i uprowadzeń chrześcijan, muzułmanów i wyznawców tradycyjnej religii afrykańskiej, a także liczbę agentów bezpieczeństwa i napastników z podziałem na strefy geopolityczne i stany Nigerii.

Ataki

Chociaż wiele aktów przemocy nie jest zgłaszanych, a liczby te stanowią prawdopodobnie tylko wierzchołek góry lodowej, badacze odnotowali największą liczbę ofiar wśród chrześcijan i muzułmanów: W 2020 roku zginęło 3 613 nigeryjskich chrześcijan, w 2021 roku – 4 303, natomiast liczba muzułmanów w obu okresach sprawozdawczych wyniosła odpowiednio 1 005 i 1 230.

Jednym z kluczowych wniosków raportu jest to, że większość śmiertelnych ataków ma miejsce w sezonie siewu i zbiorów. W rezultacie ataki te „mają większy wpływ na życie ofiar niż ataki w jakimkolwiek innym okresie”, twierdzą autorzy. Dodali: „To odkrycie utwierdza nasze przekonanie, że celem napastników jest zabicie oraz zagłodzenie swoich ofiar, szczególnie chrześcijan w północnej Nigerii”.

Jo Newhouse, rzeczniczka Open Doors na Afrykę Subsaharyjską, mówi: „Spirala przemocy w Nigerii wymaga pilnego działania ze strony społeczności międzynarodowej. Całe społeczności przeżyły traumę. Ludzie zostali wygnani ze swoich domów, są zdesperowani. Obecna sytuacja zagraża istnieniu narodu”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Nigeria zajmuje 7 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nigerii!

  • Módl się za wszystkie ofiary brutalnych ataków i ich pogrążone w żałobie rodziny o uzdrowienie i Boże pocieszenie.
  • Módl się, aby raport trafił w ręce odpowiedzialnych polityków i został potraktowany poważnie, aby miało to konkretny wpływ na zmniejszenie przemocy.
  • Módl się, aby Jezus wzmocnił swój Kościół, tak aby mógł się ostać w ogniu prześladowań.
  • Módl się, aby chrześcijanie doświadczyli Bożego zaopatrzenia: aby mogli zbierać plony ze swoich pól i odprawiać nabożeństwa, aby kościoły mogły się odrodzić.

Źródło: ORFA, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Open Doors
Za Open Doors

Podobne: Nigeria: Ataki na chrześcijan obejmują obszar nowego stanu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button