PrześladowaniaZe świata

Nigeria: Boko Haram nadal agresywne

NigeriaCo najmniej 3000 ofiar od początku roku – dziewczynki z Chibok ciągle uwięzione. Islamistyczna grupa Boko Haram sieje spustoszenie niemal bezustannie. Tylko w ubiegłym tygodniu zabitych zostało kolejnych 200 osób. Według lokalnych mediów chrześcijańskie wioski Attagara, Agapalwa i Aganjara w północno-nigeryjskim stanie Borno zostały całkowicie spalone, a przed podpaleniem rebelianci dokonali wielu mordów, plądrowań oraz kradzieży bydła. Wioski są oddalone tylko o kilka kilometrów od granicy z Kamerunem, w pobliżu ogromnego lasu Sambisa. Znajduje się w nim kilka obozowisk bojowników

i przypuszcza się, że tam również mogą być przetrzymywane niektóre porwane dziewczyny. Od 2009 roku, odkąd Boko Haram podejmuje próby utworzenia z Nigerii państwa islamskiego, zabili już tysiące osób. Tylko od początku tego roku liczba ofiar szacuje się nawet do 3000.

Rząd musi zwiększyć działania przeciwko Boko Haram

Eyad Ameen Madani, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC), złożył 2 czerwca wizytę prezydentowi Goodluck’owi Jonathanowi. Chciał w ten sposób uzyskać „jedność” pomiędzy swoją organizacją a Nigerią. Spotkanie odbyło się w czasie narastających nacisków na rząd, aby ten przedsięwziął większe działania przeciwko Boko Haram. Główną przyczyną jest kwietniowe porwanie 276 dziewcząt (57 z nich zbiegło pierwszego dnia). OIC z siedzibą w Arabii Saudyjskiej, organizacja założona w 1996 roku, jest według ONZ drugą, co do wielkości organizacją państwową, która określa siebie jako „wspólny głos świata muzułmańskiego”. Organizacja pragnie „zadbać o to, aby interesy całego świata muzułmańskiego były chronione i zachowały się w duchu żądań dotyczących międzynarodowego pokoju”.

Madani wyjaśnia: „Powinniśmy postrzegać Boko Haram jako to, czym jest: grupę terrorystyczną”. Wielebny Musa Asake, sekretarz generalny Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii (CAN), ocenia jednak OIC krytycznie: „Gdzie ta organizacja była do tej pory? Boko Haram już od wybuchu zamieszek mówiło, że są one zgodne z islamskim wezwaniem do dżihadu. Grupa zapowiadała ponadto zmianę konstytucji i zastąpienie jej prawem szariatu. Z tego powodu rozpoczęto zabijanie niewinnych, a w większości ich ofiarami padają chrześcijanie”. Nie jest więc wystarczające jedynie odcięcie się od Boko Haram.

Dziewczęta z Chibok nadal więzione, jednak istnieje nadzieja na uwolnienie

„Zdecydowana większość dziewcząt z Chibok nie jest więziona w Nigerii. Znajdują się w obozach poza granicami nigeryjskimi, np. w Kamerunie, Czadzie lub w Niger. Stwierdzam, że jest to ‘zdecydowana większość’, ponieważ jestem pewny, że ich niewielka grupa była w ostatnich tygodniach w Nigerii, gdy próbowaliśmy je uwolnić”, powiedział duchowny w rozmowie z brytyjskim kanałem telewizyjnym Channel 4.

W ciągu minionego miesiąca już trzykrotnie prawie udało się uwolnić dziewczęta, jednak za każdym razem ich przekazanie było w ostatniej chwili udaremniane. 3 czerwca nigeryjskie media podały, że dziesięcioro generałów oraz pięcioro wysokich rangą oficerów zostało oskarżonych o pomoc Boko Haram. Sąd wojskowy uznał ich winnymi dostarczaniu grupie broni oraz informacji. Rzecznik armii nigeryjskiej nie komentuje sprawy, jednak minister spraw wewnętrznych Nigerii stwierdził w rozmowie z BBC, że wyrok sądu wojskowego to „dobra wiadomość”. Według Channel 4 dziewczęta porwane w połowie kwietnia z Chibok mogą być przetrzymywane razem z setkami innych uwięzionych, którzy byli uprowadzani w ostatnim czasie z terenów całej północy Nigerii. Dr Davis potwierdza te doniesienia: „Jest ich wiele, wiele więcej niż dziewcząt z Chibok. To dzieje się już od dłuższego czasu. Boko Haram wyrządza więcej szkód niż te, o których wiemy”.

Nigeria zajmuje obecnie 14 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań, wśród 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Open Doors wspiera chrześcijan w Nigerii między innymi opiekując się ludźmi w traumie. Niesiemy także pomoc wdowom i więźniom.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Nigerii.

Módlmy się za porwane dziewczęta oraz ich rodziny. Prośmy o ochronę dla nich i bezpieczny powrót do domów.
Módlmy się o zakończenie przemocy i działalności Boko Haram.
Módlmy się dla chrześcijan o gotowość do przebaczenie i pojednania.
Módlmy za prześladowanych chrześcijan w Nigerii, aby wytrwali w swej wierze pomimo ucisku.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button