PrześladowaniaZe świata

Nigeria: 30 chrześcijan zabitych w masakrze

zabityCelem dwóch zamachowców ze stanu Borno stali się chrześcijanie. Ofiarą każdego z nich padło 15 osób. W sumie aż trzydzieści osób zostało zabitych w dwóch oddzielnych zamachach, przeprowadzonych przez uzbrojonych mężczyzn, tuż przed nastaniem 2013 r., w północno–wschodniej Nigerii.

15 osób zostało zabitych w pojedynczym zamachu, do którego doszło w niedzielę dn. 30 grudnia 2012 r., w momencie gdy uzbrojeni mężczyźni wtargnęli podczas nabożeństwa do kościoła w wiosce Kyachi, niedaleko Chibok, w pobliżu Maiduguri. Według Mohammeda Kanar, lokalnego koordynatora National Emergency Management Agency (NEMA) ofiary zostały zastrzelone przez napastników.

„Otrzymaliśmy informację, od naszego pracownika w Chibok, że podczas niedzielnego nabożeństwa uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do kościoła i zabili 15 osób”, poinformował Francuską Agencję Prasową (AFP).

Atak ten nastąpił po otrzymaniu kolejnych doniesień na temat masakry, która miała miejsce w sobotę dn. 29 grudnia 2012 r., w której 15 osób zostało zabitych nocą w Musari, również niedaleko Maiduguri.

Przedstawiciel organizacji charytatywnej przekazał Francuskiej Agencji Prasowej następującą wiadomość: „Z informacji, które zebraliśmy wynika, że napastnicy wtargnęli do wybranych domów i dokonali rzezi na piętnastu osobach w trakcie ich snu. Ofiary zostały wybrane, ponieważ były chrześcijanami, niektórzy z nich przeprowadzili się w te okolice z innych części miasta atakowanych przez Boko Haram”.

Klimat strachu

Jak donosi WWM w poprzednim zamachu sześcioro chrześcijan, w tym pastor zostali zabici w kościele podczas pasterki przez uzbrojonych mężczyzn w północno–wschodniej części stanu Yobe.

Dla wielu chrześcijan, te ostatnie zabójstwa, przypominają czas Świąt Bożego Narodzenia w 2011 r., – najkrwawszego okresu w Nigerii, kiedy to w atakach na kościoły i inne miejsca zginęły dziesiątki osób.

W odpowiedzi na przemoc, która miała miejsce w 2011 r. prezydent Nigerii Goodluck Jonathan, ogłosił stan wyjątkowy w wielu północnych regionach kraju, dotkniętych głównie zamachami islamskich bojowników zwanych Boko Haram. Uważa się, że Maiduguri stolica stanu Borno leżąca w jego północno–wschodniej części jest głównym sztabem bojówek Boko Haram.

Od 2009 r. ta islamska grupa jest stale zaangażowana w akty przemocy mające na celu narzucenie islamskiego prawa w całym kraju. Na samym początku głównym celem Boko Haram byli muzułmanie oraz przedstawiciele nigeryjskiego rządu, ale grupa poszerzyła swoje ataki również na chrześcijan. Uzbrojeni mężczyźni dokonywali ataków na kościoły i chrześcijan w północnej i centralnej Nigerii. Powtarzająca się przemoc zmusiła tysiące chrześcijańskich rodzin do szukania schronienia w bezpieczniejszych częściach kraju, zwłaszcza na południu, który w przeważającym stopniu zamieszkały jest przez chrześcijan.

Wielu analityków sądzi, że rozmieszczenie Joint Force Task (JTF), specjalnego oddziału w najbardziej zagrożonych obszarach nie zdołało zlikwidować islamskiej rebelii. To rządowe działanie często uważane jest za kontrowersyjne, ponieważ armii zarzuca się okrucieństwa dokonywane na niewinnych ludziach.

Rząd stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom.

Źródło Open Doors
Tłumacz Dawid Migacz

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button