Ze świata

Niemcy: zakaz działalności Hezbollahu, najazdy na meczety w poszukiwaniu członków

Zdjęcie: David ROUMANET

Niemcy oficjalnie klasyfikują wspierany przez Iran Hezbollah jako organizację terrorystyczną i zakazują wszelkiej działalności Hezbollahu na terenie kraju – ogłosiło w czwartek 31 kwietnia niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Wcześnie rano w dniu wydania oświadczenia, niemieckie władze przeprowadziły akcję przeciwko podejrzanym członkom organizacji. Funkcjonariusze przeszukali cztery meczety podejrzewane o związek z Hezbollahem: w Berlinie, Bremie i w leżącym na zachodzie Niemiec kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

„Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zakazał działalności szyickiej organizacji terrorystycznej Hezbollah na terenie Niemiec” – powiedział rzecznik ministerstwa.

„Nawet w czasie kryzysu, rządy prawa nadal są zdolne do działania” – dodał. Nie było żadnej natychmiastowej reakcji ze strony Hezbollahu.

Wcześniej Niemcy dokonały rozróżnienia miedzy politycznym i militarnym skrzydłem Hezbollahu. Funkcjonariusze bezpieczeństwa sądzą, że w Niemczech jest do 1.050 członków ekstremistycznej frakcji tego ugrupowania – podaje „Reuters”.

W grudniu zeszłego roku, niemiecki parlament przyjął wniosek wzywający rząd kanclerz Angeli Merkel do zakazania w Niemczech wszelkiej działalności Hezbollahu.

Izrael i Stany Zjednoczone już od dawna naciskały na Niemcy o uznanie tego libańskiego ugrupowania za organizację terrorystyczną.

Ambasador Izraela w Niemczech, Jeremy Issacharoff, z aprobatą przyjął tę decyzję, chwaląc w czwartek rano na Twitterze „ten wyjątkowo ważny i znaczący krok Niemiec w walce przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi”.

Oświadczenie niemieckiego MSW pochwalił też Amerykański Komitet Żydowski (American Jewish Committee – AJC).

„To pożądana, tak bardzo oczekiwana i ważna decyzja Niemiec” – powiedział dyrektor naczelny AJC, David Harris, który od dziesięcioleci jest bezpośrednio zaangażowany w tę kwestię. „Chcielibyśmy podziękować rządowi kanclerz Angeli Merkel i wyrazić szczególną wdzięczność za wiodącą rolę ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera, a także za ważne wsparcie ministra spraw zagranicznych, Heiko Maas’a, w doprowadzeniu do podjęcia tej przełomowej decyzji”.

Dwa inne europejskie kraje, Holandia i Wielka Brytania, już wcześniej uznały Hezbollah za ugrupowanie terrorystyczne.

Wśród państw na świecie, które podzielają to stanowisko, znajdują się: Argentyna, Kanada, Honduras, Paragwaj, Izrael, Stany Zjednoczone, a także członkowie Ligii Państw Arabskich i Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button