Ze świata

Niemcy: Część księży katolickich będzie błogosławić związki gejowskie mimo zakazu Watykanu

homoseksualizm

W Niemczech, katoliccy zwolennicy postępu otwarcie przeciwstawiają się niedawnemu oświadczeniu Kościoła Rzymsko-katolickiego o zakazie błogosławienia przez księży związków jednopłciowych, planując na maj ceremonie udzielania takich błogosławieństw w około stu różnych kościołach w całym kraju.

Błogosławieństwa w czasie otwartych nabożeństw to najnowszy akt sprzeciwu niemieckich katolików w reakcji na wydany w marcu dokument Watykanu.

Jak donosiło CBN News, watykański urząd ortodoksji, Kongregacja Nauki Wiary, oświadczyła, że katoliccy duchowni nie mogą błogosławić związków jednopłciowych, ponieważ Bóg „nie może błogosławić grzechu”.

Dwustronicowe wyjaśnienie, które podtrzymuje to stanowisko, opublikowane w różnych językach i zaaprobowane przez papieża Franciszka, zawiera rozróżnienie między przyjęciem i błogosławieniem przez kościół osób homoseksualnych, a błogosławieniem ich związków.

Małżeństwo między mężczyzną i kobietą

Watykan podtrzymuje, że geje muszą być traktowani z godnością i szacunkiem, ale seks homoseksualny jest „w swej istocie zaburzony”. Zgodnie z katolickim nauczaniem, małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest częścią Bożego planu, i zostało zamierzone ze względu na tworzenie nowego życia.

Związki gejowskie nie są zamierzone jako część tego planu, dlatego nie mogą być błogosławione przez Kościół – stwierdzono w dokumencie.

„Obecność w takich relacjach elementów pozytywnych, które same w sobie są wartościowe i cenione, nie może tych relacji usprawiedliwiać i czynić ich zasadnymi obiektami kościelnego błogosławieństwa, ponieważ obecne w nich elementy pozytywne istnieją w kontekście związku nie postanowionego w planie Stwórcy” – wyjaśniono.

Bóg „nie błogosławi i nie może błogosławić grzechu: błogosławi grzesznego człowieka, by mógł zrozumieć, że jest częścią Jego planu miłości, i pozwolić, aby Bóg go zmienił”.

Papież Franciszek poparł zapewnienie parom gejowskim ochrony prawnej w ramach związków jednopłciowych, ale jedynie w odniesieniu do sfery cywilnej, nie do regulacji wewnątrzkościelnych.

Czy część niemieckiego Kościoła może opuścić Kościół Rzymsko – Katolicki?

Dziesiątki niemieckich nabożeństw celebrujących błogosławieństwo związków gejowskich to najnowsza eskalacja napięć między konserwatystami i zwolennikami postępu, wzbudzających niepokój, że część niemieckiego Kościoła może zerwać z Watykanem.

Podziały religijne nie są w Niemczech nowością. Już 500 lat temu, Marcin Luter zainicjował tam reformację religijną.

Papież Franciszek, który opowiedział się za większą decentralizacją struktury kościelnej, przypomniał, że w procesie reform znanym jako „droga synodalna”, niemieckie duchowieństwo musi pozostać w jedności z Rzymem.

(…)

Za błogosławieństwem związków gejowskich

Tymczasem, wpływowa, świecka organizacja niemiecka, Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK), która od 2015 roku oręduje za błogosławieństwem związków gejowskich, po raz kolejny stanęła po ich stronie. Dokument wydany przez Rzym określiła jako „nie bardzo pomocny” i wyraziła jednoznaczne poparcie dla błogosławieństwa członków społeczności LGBTQ.

(…)

ZdK od ponad roku uczestniczy w spotkaniach „drogi synodalnej” Konferencji Episkopatu Niemiec. Spotkania, które mają zakończyć się jesienią tego roku, obejmują rozmowy na temat takich reform, jak: pozwolenie księżom na zawieranie małżeństw, ordynacja kobiet i inne rozumienie seksualności. Proces reform rozpoczęto w ramach reakcji na ujawnienie nadużyć seksualnych duchowieństwa.

Katolicka Agencja Informacyjna donosi, że niemiecka organizacja katolicka o nazwie Maria 1.0 zaapelowała do krajowych biskupów o jedność z Rzymem i zaniechanie błogosławieństw związków jednopłciowych, zaplanowanych w maju przez niektórych księży.

Liderka organizacji, Clara Steinbrecher, powiedziała: „Zaplanowane obrzędy błogosławieństw to wymierzona prowokacja w kierunku papieża Franciszka, dlatego księża powinni ją pominąć”.

Autor: zespół CBN News
Źródło: CBN News

Podobne
Watykan: błogosławienie związków jednopłciowych jest niemożliwe

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button