Ze świata

Niemcy: akcja rozdawania Koranu przez radyklanych islamistów

Niemieckie władze oraz Kościół w Niemczech wyraziły zaniepokojenie najnowszą akcją salafitów. Radykalni islamiści tego ruchu chcą rozdać 25 milionów bezpłatnych egzemplarzy Koranu na terenie całych Niemiec. W wielu miastach, przede wszystkim w Berlinie, Kolonii i Hamburgu, akcja już się rozpoczęła. Koran rozdawany był w Wielkanoc przechodniom, ale organizatorzy zapowiedzieli, że chcą dotrzeć do szkół, przedszkoli i gospodarstw domowych.

Jak powiedział w kolońskiej rozgłośni diecezjalnej „Domradio” Timo Güzelmansur, prezes Muzułmańsko-Chrześcijańskiego Centrum Dokumentacji przy Episkopacie Niemiec, „nie można zabronić rozdawania pism religijnych, ale należy wyczulić społeczeństwo na radykalne inicjatywy”.

„Musimy wiedzieć, kto rozdaje księgę Koranu. Inicjator akcji Ibrahim Abou Nagie uważany jest przez niemiecki wywiad za jednego z najgroźniejszych kaznodziei w Niemczech. Jego ugrupowanie salafitów interpretuje islam w sposób radykalny” – podkreśla Timo Güzelmansur.

Timo Güzelmansur zaznaczył, że salafici nie dążą do dialogu i radykalizują społeczeństwo. Jego zdaniem akcja pod hasłem „Czytaj!” sfinansowana jest najprawdopodobniej przez Arabię Saudyjską i ma na celu promowanie właśnie tego ugrupowania.

Odpowiednie kroki przeciwko akcji salafitów zamierza podjąć Günter Krings, wiceprzewodniczący frakcji CDU w Bundestagu. Jego zdaniem niedopuszczalne jest rozdawanie Koranu w szkołach i przedszkolach przez „agresywne ugrupowanie, które zakłóca spokój społeczny w Niemczech”. Islamski ruch salafitów jest pod obserwacją niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji ze względu na powiązania z grupami terrorystycznymi.

za Rad. Watykanskie

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.