Ze świata

Naukowcy wierzą, że odkryli jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń na świecie

EgiptPodczas wykopalisk w Egipcie naukowcy być może odkopali najstarszy z odkrytych jak dotąd kościołów w północnej Afryce.

Podczas pracy przy ruinach starodawnej Bazyliki, zespół badaczy odkrył ruiny jeszcze starszej budowli, która według Ancient Origins prawdopodobnie „powie nam trochę na temat rozwoju wczesnego chrześcijaństwa w Egipcie i w basenie Morza Śródziemnego”.

Niezwykłego odkrycia dokonali polscy archeolodzy, którym przewodził dr Krzysztof Babraj z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Grupa natknęła się na niesamowity kościół podczas pracy przy wykopalisku niedaleko portu w Marei, na południowy zachód od Aleksandrii.

Według prowadzącego badania, na to wspaniałe odkrycie natknęli się, kiedy pracowali pod posadzką Bazyliki.

– Zbliżał się koniec ostatniej serii badań pod bazyliką, aż nagle odkryliśmy pozostałości czegoś, co przypominało ściany budynku – wyjaśniał Babraj w rozmowie z Express. – Okazało się, że były to zewnętrzne ściany jeszcze starszego kościoła.

To potwierdza, że Bazylika została wybudowana, aby zastąpić pierwszą budowlę, którą w VIII wieku doszczętnie zniszczyło trzęsienie ziemi w Marei.

Kształt ścian pierwszej świątyni sugeruje, że została zbudowana na planie krzyża, co w tamtych czasach było częstym rozwiązaniem. W środku zespół odnalazł pozostałości ceramicznych naczyń i szkło.

Pierwszy kościół prawdopodobnie pochodzi z IV wieku.

– Jest to więc jedna z najstarszych świątyń jak dotąd odkrytych na terenie Egiptu – dodał Babraj.

Badacze pragną dowiedzieć się więcej na temat wczesnych społeczności chrześcijan, które powstawały w Egipcie. Mają nadzieję, że tego typu odkrycia pomogą im stworzyć wyraźniejszą oś czasu chrześcijaństwa na terenie tego kraju, teraz głównie muzułmańskiego.

– Nasze odkrycie jest ważne również dlatego, że nie odkryliśmy żadnych pozostałości kościołów w pobliskiej Aleksandrii – powiedział Babraj.

– Teraz wiemy, jak mogły wyglądać i dlatego właśnie tak ważne jest, byśmy kontynuowali nasze badania na terenie starego kościoła.

Autor: Will Maule, Faithwire

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.