Prześladowania

Myanmar: Milicja narodowa niszczy kościoły

Dziesiątki aresztowanych i przesiedlonych duszpasterzy

Kościół w Myanmarze
Zdjęcie: Kościół w Myanmarze

W północno-wschodnim Myanmarze, organizacja paramilitarna United Wa State Army (UWSA) rozpoczęła masową kampanię przeciwko chrześcijanom. W ostatnich tygodniach uwieziono 92 liderów, 41 uczestników studiów biblijnych i siłą wcielono do służby w wojsku. Kilka kościołów zostało zamkniętych lub zniszczonych, a duszpasterzy poddano przesłuchaniom lub wydalono.

„Badania” Kościołów i duszpasterzy

Jako wojskowe ramię Zjednoczonej Partii Wa (UWSP) walczy o niepodległość własnego ludu Wa. Na początku września, według doniesień z Facebooka, ogłosiła, że „zbada” wszystkie kościoły, misjonarzy i nauczycieli chrześcijańskich w samozwańczym autonomicznym stanie Wa. Celem jest zniszczenie wszystkich kościołów zbudowanych po powstaniu UWSP wskutek rozpadu Komunistycznej Partii Myanmaru w 1989 roku. Jedynym wyjątkiem jest kościół zbudowany za zgodą rządu. Również w przyszłości nie będą budowane żadne kościoły, a zagraniczni pracownicy kościelni mają zostać wydaleni z regionu.

Pastor, który jest rzecznikiem kongregacji baptystów w regionie powiedział, że 52 kościoły zostały zamknięte, a trzy kościoły zniszczone. Katolicka Agencja Informacyjna UCAN informuje, że wszystkie szkoły baptystów zostały zamknięte. Milicja wydaliła również grupę katolickich duchownych i pastorów z regionu. Już we wrześniu rzecznik UWSA powiedział: „Dowództwo wojskowe Wa uważa, że religijni ekstremiści są obecni na obszarze Wa, w tym misjonarze, którzy nie mają oficjalnego pozwolenia oraz członkowie duchowieństwa, którzy pracują poza prawem.

Należy zapobiegać nawracaniu na wiarę chrześcijańską

Duchowni z Myanmaru dostrzegają w wysiłkach UWSA na rzecz Radia Wolna Azja (RFA) starania, które mają na celu uniemożliwienie ludziom przyjęcia wiary chrześcijańskiej. Ksiądz Soe Naing powiedział RFA: „Słyszymy, że UWSA pyta duchownych, czy pracują misyjnie, czy zachęcają ludzi do nawrócenia. Badają, czy budynki kościelne służą jedynie wspólnotom chrześcijańskim, czy też są wznoszone w celu prowadzenia pracy misyjnej”.

Po tych doniesieniach i pierwszych decyzjach UWSA wiele wskazuje na to, że sytuacja chrześcijan w północno-wschodniej części Myanmaru może ulec pogorszeniu. Chrześcijanie stanowią około ośmiu procent ludności kraju. Myanmar zajmuje obecnie 24. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors.

Źródła: Open Doors, World Watch Monitor, Radio Free Asia, UCAN

Prosimy o módl się za chrześcijan w Myanmarze:

Poproś Boga o ochronę uwięzionych duszpasterzy.
Módl się, aby chrześcijanie nie byli więzieni lub wydalani oraz aby kościoły nie były zamykane lub niszczone.
Módl się za bojowników UWSA, aby ich serca stały się wrażliwe na przesłanie Ewangelii.

za Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.