Wieści wydawnicze

Mówią o nas: niewierni

Autentyczne historie chrześcijan prześladowanych przez islamskich ekstremistów na Bliskim Wschodzie

Mówią o nas: niewierni„Chrześcijanie w Iraku i Syrii nieustannie zmagają się ze śmiertelnym zagrożeniem. W tamtejszych kościołach eksplodują bomby, giną kapłani i pastorzy, a chrześcijańskie dzieci porywane są dla okupu. Rodzinom, których przodkowie przetrwali dwa tysiące lat w regionie przemierzanym niegdyś przez Chrystusa, grozi teraz śmierć z rąk islamskich terrorystów. Dziennikarka Mindy Belz już od wielu lat zajmuje się tematem prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Jej książka zawiera poruszającą relację o tym, co znaczy być uczniem Jezusa w tamtym rejonie świata. To wstrząsająca, lecz również inspirująca opowieść o ludziach niezachwianej wiary.”

Melanie Kirkpatrick – autorka książki Escape from North Korea

„Pisząc książkę Mówią o nas: niewierni, Mindy Belz dała popis dziennikarskiego kunsztu i przenikliwości. To absolutnie fascynujące dzieło, z którego możemy się dowiedzieć, jak doszło do ludobójstwa na wielką skalę i prześladowań trwających na Bliskim Wschodzie w tej właśnie chwili. Tolle lege!”

Eric Metaxas – autor bestsellerów „New York Times” Bonhoeffer oraz Cuda

„Dzieło Mindy Belz powinno być nominowane do nagrody Książka Roku! Świat nie może dalej ignorować ludobójstwa i prześladowań na Bliskim Wschodzie. Przeczytajcie więc tę książkę, a potem kupcie po jednym egzemplarzu dla wszy‌stkich swoich przyjaciół!”

Dr Rick Warren – autor międzynarodowego bestselleru Życie świadome celu

„Są tematy, które dzisiejszy świat chciałby przemilczeć. Osoby, o których wolałby zapomnieć. Książka Mówią o nas: niewierni to zaproszenie czytelnika do wsłuchania się w głos cierpiących chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Życzę «niespokojnej» i owocnej lektury.”

ks. prof. Waldemar Cisło – Pomoc Kościołowi w Potrzebie

„Myślę, że poprzez tę książkę Pan Bóg pragnie, żebyśmy dostrzegli wierzących braci i siostry w potrzebie, a jednocześnie na ich przykładzie uczy nas ważnej lekcji. Kościół w Iraku i Syrii przeszedł przez ogień prób i dzięki temu zrozumiał, że nie chodzi o jego siłę kryjącą się w ilości wiernych, majątku czy władzy, ale o miłość Chrystusową, którą ma wobec braci, a także swoich wrogów. Głębokie zrozumienie tej kwestii jest równie ważne dla nas – Polaków.”

Leszek Osieczko – Open Doors Polska

O autorce:

Mindy Belz jest starszym redaktorem magazynu „World”. Pracując dla tego właśnie czasopisma od 1986 roku, relacjonowała wydarzenia w czasie wojen na Bałkanach, w Sudanie, Iraku i Afganistanie, a także publikowała reportaże z Nigerii, Syrii, Turcji, Haiti i innych miejsc. Jej artykuły ukazywały się zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie, w czasopismach takich jak choćby „The Weekly Standard”. Dziennikarka występowała także w telewizji, w programach sieci Fox News i ABC News, oraz w audycjach radiowych.

Mindy Belz jest ponadto współautorką książki zatytułowanej: Sorrow and Blood. Christian Mission in Contexts of Suffering, Persecution, and Martyrdom, red. W. D. Taylor, A. ven der Meer, R. Reimer, Pasadena, Calif. 2012 (Globalization of Mission), i często wygłasza prelekcje na temat prześladowań i przetrwania na Bliskim Wschodzie. Chętnie rozprawia z młodszymi odbiorcami na liczne bieżące tematy, a także uczy dziennikarstwa pod auspicjami World Journalism Institute zarówno za granicą, jak i bliżej własnego domu.

Belz pracowała niegdyś na Wzgórzu Kapitolińskim i studiowała na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona, lecz od ponad trzydziestu lat mieszka w Asheville w Karolinie Północnej z mężem i czwórką dzieci.

Dane książki:

Mówią o nas: niewierni
Podtytuł: Autentyczne historie chrześcijan prześladowanych przez islamskich ekstremistów na Bliskim Wschodzie
Autor: Mindy Belz
Gatunek: reportaż
ISBN: 978-83-61097-63-1
424 s.
Wydawca: Wydawnictwo Aetos

Fragment

Odiszo Jusuf krztusił się spieczonym, przydrożnym pyłem i czuł, jak żwir kaleczy mu policzek. Straszliwie bolały go żebra w miejscu, gdzie kopnął go człowiek nazywany przez ludzi, którzy go porwali, Komendantem. Odiszo z trudem łapał oddech, spoglądając na wyniosłą postać agresora stojącego nad nim z jego dokumentem tożsamości w ręku. Tak jak w dowodzie każdego Irakijczyka, była w nim informacja dotycząca wyznania, a Odiszo miał w stosownym miejscu wpisane: „chrześcijanin”. Komendant, ani na chwilę nie zdejmując z twarzy czarnej maski, przechadzał się tam i z powrotem w bladym świetle poranka, raz za razem przeglądając wystrzępiony dokument.

– Jesteś żydowskim agentem z Izraela! – wybuchnął nagle.
– Nie! Nie! – zaprzeczył Odiszo. – Jestem irackim chrześcijaninem. Raz jeszcze dostał kopniaka od Komendanta, co uświadomiło mu boleśnie, w jak beznadziejnym położeniu się znalazł.

Jego uwadze nie umknęła przy tym ironia całej sytuacji. W koń‑ cu zajmował się przewożeniem pieniędzy – funduszy zbieranych przez członków Kościoła w celu opłacenia okupu za chrześcijan porywanych przez islamskich bojowników. I choć tak wiele razy pomagał innym ofiarom, nigdy nawet nie przyszło mu do głowy, że sam może wpaść w ręce islamistów. Wszystko to działo się w 2006 roku, czyli osiem lat przed tym, jak ugrupowanie islamskich bojowników zwane Państwem Islamskim zaczęło przeprowadzać ataki terrorystyczne w chrześcijańskim sercu Iraku. Na każdym kroku islamiści wysadzali świątynie, sklepy spożywcze i domy należące do chrześcijan. Grozili im uprowadzeniem lub straszyli, że porwą im dzieci. Ich przesłanie skierowane do „niewiernych” brzmiało: „Nie macie czego szukać w Iraku. Wynoście się stąd, płaćcie haracz, aby móc zostać, albo szykujcie się na śmierć”.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.