Z kraju

Młodzież izraelska gościła w Radzyniu Podlaskim

Młodzież izraelska gościła w Radzyniu PodlaskimW dniu 11 marca 2017 r. w I liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim miała miejsce uroczystość Wieczerzy Szabasowej. Uroczystość ta związana była z obecnością młodzieży izraelskiej z Kiryat Motzkin w naszym mieście, która przyjechała do naszego miasta w ramach wymiany młodzieżowej. Jednym z punktów ich pobytu była kolacja szabasowa.

Przy zastawionych szabasowych stołach zasiedli m.in. uczniowie z Izraela i Polski, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego Pan Tadeusz Sławecki Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Po oficjalnym powitaniu gości przez Panią Ewę Grodzką Dyrektora I LO nastąpiło okolicznościowe zapalenie świec siedmioramiennej menory. Następnie liturgię szabasu i modlitwę prowadził Pastor Zboru dr Tomasz Mańko, który wyjaśnił zgromadzonym istotę szabasu, znaczenie obecnych na stole elementów tj. świec szabasowych, chałek oraz kielicha z winem. Ważnym elementem tego spotkania szabasowego było zapalenie dwóch świec na szabasowym świeczniku.

Na potrzeby uroczystości sporządzony został okolicznościowy śpiewnik, w którym zamieszczono opis szabatu w przedwojennym Radzyniu Podlaskim, wykład nt. istoty szabatu oraz pieśni, które w języku hebrajskim i polskim prowadziła grupa muzyczna The Target. Wszyscy zgromadzeni (w tym Młodzież izraelska) mogli następnie degustować wspaniałe potrawy, które znalazły się na stołach.

Podobne wiadomości

1 komentarz

  1. A czy później młodzież Izraelska będzie uczestniczyć w nabożeństwie chrześcijańskim?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.