Wieści wydawnicze

Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza – Piotr Łopuszański

Mikołaj KopernikOto pierwsza od wielu lat kompleksowa biografia wielkiego astronoma. Jest to kopernikański przewrót w badaniach nad losami Kopernika. Biografia oparta na źródłach, a nie na spekulacjach i hipotezach. Gdzie został pochowany Kopernik i jak naprawdę wyglądał?

Mimo, iż po wielkim astronomie zachowało się sporo dokumentów, w tym jego listy, Mikołaj Kopernik nadal pozostaje wielką zagadką. Jego data urodzin podawana w encyklopediach nie jest w istocie prawdziwa. Ciągle nie wiemy, kim byli jego przodkowie? Niemieccy biografowie starają się stworzyć wrażenie, że astronom był Niemcem i praktycznie nie miał związków z Polską.

Jakie tytuły osiągnął na uczelniach, na których pobierał naukę? Czy w Krakowie został magistrem sztuk wyzwolonych? Jak naprawdę było z młodzieńczymi romansami Kopernika w Krakowie, Bolonii i Padwie?

ŚLEDZTWO W SPRAWIE ZAGADEK ZWIĄZANYCH Z GENIALNYM ASTRONOMEM

Autor zweryfikował wszystkie dostępne fakty, bazując na dokumentach, biografiach i znajomości epoki. Ocenił rzetelność pracy autorów dotychczasowych publikacji na temat Kopernika, konfrontując ich karkołomne tezy z faktami, realiami i ówczesnymi obyczajami. Przedstawił ostateczne argumenty rozstrzygające wieloletni spór czy Mikołaj Kopernik miał święcenia kapłańskie.

Romansu astronoma

A wreszcie – zaprezentował nowe spojrzenie na kwestię domniemanego romansu słynnego astronoma.

KIM BYŁ WSZECHSTRONNIE UZDOLNIONY TORUNIANIN, KTÓRY ZREWOLUCJONIZOWAŁ NOWOŻYTNY ŚWIATOPOGLĄD EUROPEJCZYKÓW?

Był kanonikiem fromborskim, scholastykiem wrocławskim, człowiekiem Kościoła i humanistą, tłumaczem, astronomem, lekarzem, uzyskał dyplom doktora prawa. W kapitule warmińskiej pełnił obowiązki kanclerza i administratora. Napisał traktaty o monecie i zaproponował reformę uzdrowienia finansów w Prusach Królewskich i w Polsce. Został nominowany do godności biskupa, lecz nie chciał poświęcić się karierze kościelnej.

Jako lekarz pomagał zarówno ubogim mieszkańcom Warmii, jak i możnym tego świata.

Dane książki:

Tytuł: Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza
Autor: Piotr Łopuszański
Rok wydania: 2022
Wydawnictwo Fronda

Fragment wstępu

W XVI stuleciu na uniwersytecie w Krakowie wykładano teorię polskiego astronoma, lecz w 1616 roku dzieło Kopernika zostało umieszczone na indeksie ksiąg zakazanych Kościoła katolickiego. Nie zostało – jak piszą niektórzy – potępione. Miało jedynie zostać „poprawione”. Pytanie, przez kogo, skoro autor De revolutionibus nie żył od 73 lat?

Wbrew temu, co pisał Arthur Koestler (że dzieła Kopernika nikt nie przeczytał), z pracą polskiego astronoma zapoznało się wielu uczonych, matematyków, astronomów, filozofów, ludzi Kościoła, władców: Retyk, Giese, Dantyszek, Albrecht Hohenzollern, Zygmunt August, Gassendi, Brożek, Brahe, Maestlin, Giordano Bruno, Kepler, Mercator, Pascal, Komensky, Heweliusz i wielu innych. W bibliotekach można znaleźć egzemplarze trzech pierwszych wydań książki (w wydaniu amsterdamskim pod tytułem Astronomia instaurata) z wieloma uwagami i zapiskami czytelników. Na kilku egzemplarzach włoskich są także ślady cenzury kościelnej.

Mikołaj Kopernik należał do pokolenia, które obserwowało odchodzenie dawnego systemu wartości i obrazu świata oraz pojawienie się w Europie nowych idei związanych z rozszerzeniem się humanizmu. Był młodszy o rok od Lucasa Cranacha starszego, starszy o rok od Ludovika Ariosty. Dwa lata po Koperniku, w 1475 roku, przyszedł na świat Michał Anioł. W 1477 roku urodził się Giorgione. To było pokolenie wielkiego astronoma. (…)

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button