Prześladowania

Meksyk: Życie za drutem kolczastym i prześladowania ze strony chrześcijan

Katolicka społeczność małego miasteczka prześladuje protestanckich chrześcijan

Zdjęcie symboliczne: wieś w Meksyku

„Ja mogę walczyć dalej, ale mój ojciec jest już stary i zmęczony”. Uriel Hernández mieszka z żoną i 60-letnim ojcem w Coamontax, małym miasteczku w meksykańskim stanie Hidalgo. Należą do niewielkiej mniejszości protestanckiej, co powoduje, że traktowani są z podejrzliwością przez katolickich sąsiadów. Od lat doświadczają różnych form dyskryminacji, ale w listopadzie 2018 r. sytuacja jeszcze się pogorszyła.

W obronie przed dyskryminacją

Pewnego dnia, pomimo powtarzających się żądań członków lokalnej społeczności, ojciec Uriela odmówił sprzątania miejscowego kościoła katolickiego i zapłacenia składki na obchody tradycyjnego święta religijnego. Ojciec oraz inni chrześcijanie zostali wtrąceni do więzienia. Wkrótce zostali zwolnieni, lecz niestety sytuacja się powtórzyła. W wywiadzie dla Open Doors, Uriel powiedział, że największe oburzenie lokalnych przywódców wzbudziło to, że postanowił on zgłosić władzom ich dyskryminujące postępowanie wobec mniejszości chrześcijańskiej.

„Zapłać, albo wyjedź z miasta”.

Najbardziej wrogi incydent, w ciągu ostatnich, obfitujących w konflikty miesięcy, miał miejsce na początku lutego. Grupa uzbrojonych w kije ludzi pojawiła się przed domem Uriela, z zamiarem otoczenia go drutem kolczastym. Próbowali zastraszyć mieszkających tam chrześcijan: „Zapłać należną składkę w ciągu najbliższych dziesięciu dni, albo wyjedź z miasta!” Uriel skomentował to wydarzenie nieco zrezygnowany: „W międzyczasie przyzwyczailiśmy się do mieszkania za drutem kolczastym we własnym domu”. Mimo gróźb zwrócił się do krajowych i regionalnych agencji rządowych w poszukiwaniu oficjalnej pomocy. Jak dotąd, nie otrzymał jednak żadnego wsparcia. Brak reakcji ze strony władz doprowadził do powstania próżni, która sprzyja nadużyciom i nękaniu członków mniejszości chrześcijańskiej przez osoby z ich najbliższego otoczenia.

Prosimy o modlitwę o chrześcijan w Meksyku:

Dziękuj za małą grupę chrześcijan, którzy wbrew okolicznościom, starają się być wiernymi Jezusowi.
Módl się o Uriela i jego żonę, ale szczególnie o ojca, aby sam Bóg walczył o nich i dał im nową siłę.
Módl się, aby sytuacja w Coamontax poprawiła się i aby możliwe było pokojowe współistnienie różnych grup religijnych.

za Open Doors, Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.