Ze świata

Malezja: Zmiana wyznania wkrótce oficjalnie niemożliwa?

Malezja24 marca Sąd Najwyższy malezyjskiej prowincji Sarawak wydał imponujący wyrok. 41-letni Rooney Rebit, były muzułmanin, otrzymał dzięki niemu oficjalne zezwolenie na naśladowanie Jezusa Chrystusa, co jest prawdziwym precedensem. To, co według konstytucji malezyjskiej powinno być oczywiste, zostało jednak 22 kwietnia zakwestionowane złożeniem apelacji przez „Narodowy organ ds. rejestracji” (NRD) odpowiedzialny za dokumenty tożsamości. Jeśli Sąd Najwyższy uwzględni wniosek, oznaczałoby to dla muzułmanów zakaz zmiany swojej wiary.

Nawrócenie na islam razem z rodzicami – powrót nie do pomyślenia

Rooney Rebit pochodzi z rodziny chrześcijańskiej. Gdy miał 8 lat jego rodzice, a tym samym cała rodzina, przeszli na islam. Rebit później zdecydował się jednak na chrześcijaństwo i w 1999 r. przyjął chrzest. Gdy muzułmanin nawraca się na chrześcijaństwo nie da się uniknąć napięcia w rodzinie oraz wśród sąsiadów i otoczenia. Dużym wyzwaniem w Malezji jest jednak oficjalne uznanie zmiany wiary, które wymaga od (byłego) muzułmanina potwierdzenia przez sąd szariacki. Uznanie jest bardzo istotne, ponieważ przynależność religijna uwzględniana jest w dokumentach tożsamości i ma znaczenie w wielu codziennych sprawach.

Konkurencyjne systemy prawne – władze unikają oporu

Przypadek Ronneya Rebita stawia sądowe organy Malezji przed nowym wyzwaniem, jakim jest zagwarantowanie zapisanej w konstytucji wolności religijnej, mimo rosnącego ucisku ze strony islamskich przywódców. W związku z tym sędzia Yew, odpowiedzialny za wyrok z 22 kwietnia argumentuje: „On (Rebit) nie potrzebuje żadnego poświadczenia przez sąd szariacki, które zwalnia go z islamu – wolność religijna to prawo konstytucyjne, z którego może sam skorzystać”. Według oceny miejscowego sędziego trybunału konstytucyjnego, postawa sędziego Yew jest jednak wyjątkiem: „Sędziowie uchylają się zwykle od swojej odpowiedzialności, czyli ochrony zagwarantowanej w konstytucji wolności religijnej. Każdy przypadek mający związek z religią….jest odrzucany przez najwyższe sądy malezyjskie”. Dla przykładu podaje potwierdzony przez Sąd Najwyższy zakaz używania arabskiego słowa „Allah” poza muzułmańskim kontekstem (słowo tłumaczy się jako „Bóg” i przez lata było używane w literaturze malezyjskiej również w odniesieniu do chrześcijaństwa).

Na temat roli sądów szariackich wypowiada się także analityk Open Doors Thomas Müller: „Zgodnie z konstytucją sądy cywilne znajdują się oczywiście nad sądami szariackimi, jednak w praktyce jest często odwrotnie – szczególnie w sporach o opiekę nad dziećmi. Te wyroki są również egzekwowane przez policję, która działa prawdopodobnie w obawie przed reakcją islamskich liderów”.

Prawie 10% społeczeństwa Malezji stanowią chrześcijanie. W Światowym Indeksie Prześladowań Malezja zajmuje obecnie 30 miejsce wśród krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani z powodu swojej wiary.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Malezji

Módlmy się za Rooney Rebit i oficjalne uznanie jego wiary w Jezusa.
Módlmy się za sędziów i władze, aby nie poddawali się presji ze strony islamistów, ale walczyli o ochronę praw konstytucyjnych.
Prośmy Boga za chrześcijan z większości chrześcijańskiego Sarawak, aby wzmacniał ich w wierze i zachęcał do śmiałego dzielenia się Ewangelią.
Módlmy się o wyniki wyborów w prowincji Sarawak, które były zaplanowane na 7 maja.

Źródło Open Doors, World Watch Monitor
Tłumacz Alicja Gubernat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button